Musk se chlubí, že jeho tým ‚maže‘ úřady. Jeden jeho pracovník už musel rezignovat, prosazoval rasismus
Dlouholetý spolupracovník miliardáře Elona Muska, zkušení bezpečnostní technici nebo devatenáctiletý Muskův fanoušek vystupující na internetu jako Big Balls („velké koule“). Tým ustavený americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který dostal za úkol zefektivnit federální vládu, podle zjištění amerických médií tvoří z velké části lidé s vazbami na Muskovy firmy a mladí muži někdy ve věku jen kolem dvaceti let.
Jeden z nich už projekt opustil, když jej deník The Wall Street Journal (WSJ) spojil s rasistickými příspěvky na internetu.
Lidé z týmu označovaného jako úřad pro efektivitu vlády, zkráceně DOGE, v posledních dnech pronikají do různých složek vlády a vynucují si přístup k dříve přísně střeženým informačním či platebním systémům.
Na utrácení vlády USA dohlíží 25letý softwarový inženýr. Pracuje pro Muskovu organizaci
Číst článek
Do čela iniciativy Trump jmenoval miliardáře Muska, který se na své sociální síti X chlubí, že DOGE „maže“ celé úřady a dává byrokracii do „drtičky na dřevo“. Muskova pozice podle médií nemá v dějinách USA obdoby a přináší bezprecedentní střety zájmů, vzhledem k činnostem jeho firem jako SpaceX a Tesla.
Zatímco Bílý dům vyzdvihuje Muska jako experta na úsporná opatření, o aktivitách jeho týmu či totožnosti jeho členů podrobněji neinformuje. Deník The New York Times tento týden popsal, že tito lidé byli neznámí i pro mnohé federální pracovníky, když se krátce po Trumpově inauguraci začali objevovat ve vládních kancelářích.
„Je to opravdu něco mimořádného. Tihle Muskovi spojenci zpovídají lidi napříč agenturami, ptají se jich: ‚Co jste poslední dobou udělali?‘“ uvedl v podcastu reportér Jonathan Swan. „A když se jich federální zaměstnanci ptají ‚no a kdo jste vy?‘, tak v některých případech odmítají uvést své jméno... nebo řeknou jen křestní jméno,“ pokračoval.
‚Demoliční četa‘
Více než dvacítku členů DOGE jmenovala ve čtvrtek investigativní skupina ProPublica v textu s titulkem: „Demoliční četa Elona Muska.“ Na seznamu je řada lidí, kteří dříve působili v některém z Muskových projektů, jako ředitel jeho Boring Company a dlouholetý spolupracovník Steve Davis nebo manažer ze SpaceX Brian Bjelde.
‚Elon je ďábel, zavřete ho.‘ Několik tisíc lidí protestovalo u Kapitolu proti Trumpově vládě
Číst článek
Na seznamu jsou právníci, bankéři i lidé se zkušenostmi s prací pro vládu, jako 36letý Justin Monroe, kterého ProPublica popisuje jako „zkušeného profesionála v informační bezpečnosti“ a bývalého pracovníka amerického námořnictva.
Média v čele s magazínem Wired zároveň už několik dní popisují, že v týmu pro přestavbu federální vlády je také několik mladých programátorů nebo stážistů z firem jako X či Meta.
Patří mezi ně i devatenáctiletý Edward Coristine, který je čerstvým absolventem střední školy a před nástupem k DOGE byl několik měsíců v Muskově společnosti Neuralink. Za poslední čtyři roky založil nejméně pět různých společností v USA a Británii, přičemž na internetu vystupoval pod přezdívkami Big Balls nebo edwardbigballer, píše Wired.
Dnes je Coristine podle magazínu vedený jako „expert“ při Úřadu pro personální řízení, který dohlíží na personální otázky napříč vládou. Studentské noviny na Severovýchodní univerzitě v Bostonu, kam na podzim nastoupil, tento týden citovaly jeho kamaráda, podle kterého je Musk mladíkovým idolem.
‚Trénovaní profesionálové‘
Pozornost médií přitahuje také 25letý Marko Elez, který podle Wired získal přístup do extrémně citlivého systému ministerstva financí pro distribuci peněz daňových poplatníků. Jeho nyní již smazaný profil na webu LinkedIn podle ProPublica uváděl, že v minulých letech pracoval nejdříve pro SpaceX a poté pro X.
Musk se domluvil s Trumpem na uzavření agentury zahraniční pomoci. Zaměstnanci mají zůstat doma
Číst článek
V DOGE dlouho nevydržel, neboť podle čtvrteční zprávy WSJ z týmu odstoupil. Deník předtím Eleze spojil s teď již smazaným profilem na platformě X, který „prosazoval rasismus a eugeniku“.
„Jen pro záznam, byl jsem rasista předtím, než to bylo cool,“ uváděl jeden z loňských příspěvků účtu, který podle WSJ v jisté fázi nesl uživatelské jméno marko_elez. Podrobnosti o důvodu Elezova odchodu Bílý dům nesdělil a sám Elez na žádosti WSJ o komentář neodpověděl.
Kolik lidí celkem pod hlavičkou DOGE působí či jakými prověrkami prochází, není v tuto chvíli jasné. Americký ministr financí Scott Bessent v novém rozhovoru popsal členy projektu přidružené k jeho úřadu jako „vysoce trénované profesionály“. „Není to nějaká parta pobudů, co tady pobíhá a dělá věci,“ dodal.