Němeček: Fico chtěl lidi vystrašit, aby nešli na náměstí. Nespokojenost v malých městech je varující

Slovensko zažilo jedny z největších demonstrací od pádu komunismu. Premiér Robert Fico obviňuje z jejich organizace zahraniční agenty a varuje před hrozbou převratu. „Přisuzují se mu tři motivy: vystrašit lidi, aby nepřišli na náměstí, vytvořit tlak na rebelující poslance a udržovat své publikum ve varu, protože sám mluví o možnosti předčasných voleb,“ komentuje pro Český rozhlas Plus Tomáš Němeček, který se situaci v zemi dlouhodobě věnuje.

Interview Plus Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odradit demonstranty se ale předsedovi vlády zjevně nepodařilo, podle odhadů BBC se v Bratislavě sešlo na 60 tisíc lidí a početná shromáždění byla i v dalších městech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Němeček, právník, který se dlouhodobě zabývá Slovenskem

„Fico silně přitvrdil ve výrazech, mluvil o zahraničních agentech a hrozbě převratu, a každého napadlo, jestli se nechystá policejní zásah,“ dodává s tím, že v tomto ohledu sehrál pozitivní roli ombudsman Róbert Dobrovodský, který slíbil dohlédnout nad hladkým průběhem demonstrací.

Pokud jde o poměr sil mezi vládním a opozičním blokem, preference stran se příliš nemění a výsledek případných předčasných voleb by nejspíš byl těsný. I tak jsou ale demonstrace pro vládu varovným signálem.

„Hlavní sdělení je v tom, že lidé přišli. Byly protesty zdravotníků nebo pracovníků v kultuře, ale po strašně dlouhé době jsou lidé i na náměstích malých měst. To je pro vládu velmi varovné, nespokojenost je zřetelná,“ zdůrazňuje.

12:55

Jsme v menšině, přiznává poslanec slovenské koalice. ‚Ficova cesta k úspěchu je úzká,‘ míní kolega z opozice

Číst článek

V reakci na demonstrace Fico prohlásil, že zahájí debatu s cílem postavit hráz proti progresivismu. Podle Němečka tím ale jen chce odvést pozornost od skutečných problémů se zdravotnictvím nebo s korupcí. „A premiér v tuto chvíli bude řešit, jestli má dát do ústavy, že existují pouze dvě pohlaví, muž a žena,“ doplňuje.

Pevný jako beton?

Podle slovenských médií ovšem vládu více než demonstrace ohrožují vnitřní spory. Němeček poznamenává, že nyní není jasné, zda má ještě kabinet většinu v parlamentu. Pozastavuje se přitom nad tím, proč Fico celou krizi neřešil už dávno.

„Analytici tu skupinu čtyř z Hlasu a tří ze SNS označují za takzvané nejisté poslance. Dosud byli ve všech důležitých hlasováních k vládě loajální, ale ti z Hlasu o víkendu vydali prohlášení, že pokud Fico situaci nevyřeší, tak nebudou hlasovat v Národní radě. A to by znamenalo, že vláda nemá většinu,“ míní Němeček.

Betonově pevná prý naopak zůstává strana Směr, za níž podle průzkumů pevně stojí i její voliči. Fico jim sliboval stabilitu a oni mají pocit, že své sliby splnil.

„Pokud jsou na něco citliví, tak na různé projevy nenasytnosti, jako když premiér strávil konec roku 2024 v jakémsi vietnamském hotelu v pokoji se zlatou vanou a není jasné, kdo mu to platil. Ta opulentnost možná vadí i těm skalním, ale i mě překvapil ten určitý fatalismus, že jinak to asi nejde,“ uzavírá novinář.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio je v úvodu článku.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme