Noví barmští poslanci dnes mají začít pracovat. Opozice stále nesložila přísahu
Barmští poslanci zvolení za opoziční Národní ligu pro demokracii spolu se svou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij stále odmítají složit přísahu nových členů parlamentu. Do práce by se přitom měli zapojit už dnes. Nesouhlasí s textem přísahy požadujícím hájit ústavu, protože ta dává velké pravomoci vojenskému vedení země.
Zástupci Národní ligy pro demokracii se voleb zúčastnili, přestože věděli, co přísaha požaduje. „Doufali, že se jim podaří text přísahy změnit. Minulý týden uskutečnili cestu do hlavního města Neipyijto, kde se obrátili na Ústavní soud a na volební komisi, které zatím změnu přísahy zamítly. Další dopis odeslali také prezidentu Thein Seinovi, který se k tomu vyjádřil až dnes z cesty do Japonska a zatím řekl, že nemá v plánu text přísahy měnit,“ vysvětluje koordinátorka barmských projektů společnosti Člověk v tísni Lucie Kundra.
Koordinátorka barmských projektů společnosti Člověk v tísni Lucie Kundra přibližuje motivy bojkotu ze strany opozičních poslanců
Opozice podle ní považuje text přísahy za skutečně vážný problém. Ze stejného důvodu se prý strana nezúčastnila voleb v roce 2010. Tehdy bylo součástí volebních zákonů nařízení, že politické strany musí chránit ústavu, říká Lucie Kundra. Protože byl ale později výraz „chránit“ změněn na „respektovat“, Národní liga pro demokracii do letošních voleb šla.
Zatím se podle Lucie Kundry neobjevily spekulace, co by se stalo, kdyby opoziční poslanci odmítali přísahu na ústavu dlouhodobě. Především prý záleží na tom, jak se k situaci postaví představitelé režimu.
„Na druhé straně je otázka, jak bude tento krok Národní ligy pro demokracii a odpověď režimu vnímat mezinárodní společenství. Zda to bude vnímat skutečně jako nějaký boj o principy, anebo spíš jako nějakou malichernou věc,“ uvažuje Kundra.
Evropa bude k Barmě vstřícnější. Pozastaví sankce
Číst článek
Dodává, že pro poslance bude zřejmě obtížné vysvětlit celý problém voličům, kteří sami zažívají řadu starostí a mohli by se domnívat, že Národní liga pro demokracii by se měla soustřeďovat na důležitější témata.
Evropská unie se v souvislosti s volbami chystá zmírnit sankce, které na vojenskou juntu v Barmě uvalila. Dubnové doplňovací volby totiž podle ní proběhly vcelku demokraticky. Evropa původně uvažovala, upozorňuje Lucie Kundra, že sankce až na zbrojní embargo zcela zruší, nakonec se ale bude jednat jen o jejich pozastavení. „To je určitý signál, že vlastně uznáváme, že reformní proces probíhá, ale nicméně budeme pozorně sledovat dál, jak se ta země vyvíjí,“ uzavírá.