Peking nabídl Trumpovi ‚soucit a sympatie‘. Kreml obvinil Bidena z atmosféry vedoucí k atentátu
Útok na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odráží atmosféru, kterou vytvořila administrativa nynějšího prezidenta Joea Bidena. Kreml tak v neděli reagoval na sobotní incident na předvolebním shromáždění v Pensylvánii, kde Trump unikl atentátu jen se zraněním ucha. Moskva uvedla, že násilí v politickém boji ostře odsuzuje, informovala agentura RIA Novosti.
Kreml podle agentury Interfax nevěří, že Bidenova administrativa atentát na Trumpa zorganizovala. Podobné konspirační teorie se objevily na sociálních sítích. Prezident Vladimir Putin nemá v plánu Trumpovi zavolat, uvedla agentura TASS.
Trump je skvělý politický herec, fotky z útoku s ním zůstanou spojené už navždy, říká Klvaňa
Číst článek
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová předtím uvedla, že Spojené státy by místo financování zbraní pro Ukrajinu měly investovat do své vnitřní bezpečnosti. Mluvčí ruské diplomacie se ve svém vyjádření obrátila na ty, kteří v USA hlasují pro dodávky zbraní ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.
„Možná by bylo lepší využít tyto peníze k financování americké policie a dalších služeb, jejichž úkolem je zajišťovat právo a pořádek v USA,“ podotkla Zacharovová.
Spojené státy by měly podle Moskvy „přezkoumat svou politiku podněcování nenávisti vůči politickým oponentům a zemím“.
Soucit Pekingu
Čínský prezident Si Ťin-pching vyjádřil Trumpovi v souvislosti se střelbou „svůj soucit a sympatie“, informovalo čínské ministerstvo zahraničí. „Čína situaci související se střelbou na bývalého prezidenta Donalda Trumpa obezřetně sleduje,“ dodalo ministerstvo.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) identifikoval útočníka jako dvacetiletého Thomase Matthewa Crookse z Bethel Parku v Pensylvánii. Podle úřadů vystřelil několikrát ze střechy budovy u předvolebního mítinku, než ho agenti tajné služby zabili.