Polská prokuratura znovu předvolává Tuska. Tentokrát kvůli 'diplomatické zradě'
Varšavská prokuratura bude znovu vyslýchat předsedu Evropské rady a polského expremiéra Donalda Tuska. Tusk má v červenci svědčit v případu údajné diplomatické zrady, ze kterého ho obvinil ministr obrany Antoni Macierewicz z konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Macierewicz a Smolensk
Polský ministr obrany (PiS) je odpůrcem oficiálních výsledků vyšetřování neštěstí u Smolenska, podle něj šlo o spiknutí či atentát. Verze ale často mění. Naposledy jím jmenovaná komise ministerstva obrany v dubnu 2017 oznámila, že na palubě letadla Tu-154M došlo ještě před přistáním k výbuchu. Podle oficiálního vyšetřování byly důvodem chyby pilotů, špatné počasí i chyb personálu letiště.
Tusk bude letos vypovídat už podruhé. V dubnu přijel do Varšavy svědčit ve vyšetřování bývalých šéfů vojenské kontrarozvědky Janusze Noska a Piotra Pytla.
Ti měli podle prokuratury po smolenské letecké tragédii v roce 2010 neoprávněně spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB. Bývalí šéfové vojenské kontrarozvědky byli obviněni z překročení pravomocí v lednu 2016.
Nové předvolání souvisí s "diplomatickou zradou", ze které Tuska obviňuje konzervativec Antoni Macierewicz.
Podle ministra obrany se Tusk dopustil "protistátní činnosti a ohrožení zájmu občanů, včetně rodin obětí smolenské letecké katastrofy". Při té 10. dubna 2010 zemřel polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.
Tuskův právní zástupce Roman Giertych výzvu prokuratury potvrdil deníku Gazeta Wyborcza. Podle Macierewicze se dopustil Tusk zrady mimo jiné tím, že za jeho vlády zůstal vrak letadla v Rusku. Tam jsou trosky letadla dodnes.
'Celá věc je čistě politická', tvrdí Tusk. Ve Varšavě ho vyslýchali přes osm hodin
Číst článek
Macierewiczovo obvinění zaznělo deset dní poté, co byl Tusk znovuzvolen předsedou Evropské rady. Proti Tuskově znovuzvolení polská vláda aktivně vystupovala a jako jediná z 28 členských států EU byla proti.
V dubnu Tusk ve Varšavě vypovídal přes osm hodin, celou záležitost označil za politickou. Současná vláda strany Právo a spravedlnost, v jejímž čele stojí bratr zemřelého prezidenta Jarosław Kaczyński, se antipatiemi k Tuskovi netají.
Podle dřívějších vyjádření stranických představitelů se na Tuska připravuje hned několik obvinění. Podle trestního zákona může v případě zrady hrozit viníkovi až 10 let vězení.