Povstalci v Sýrii se nachází pět kilometrů od Homsu, tvrdí organizace. Pokračují v ofenzivě proti Asadovi
Povstalci vedení islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se nachází pět kilometrů od významného syrského města Homs. Napsala to v pátek ráno agentura AFP s odkazem na exilovou Syrskou organizace pro lidská práva (SOHR). Povstalci tak pokračují v ofenzivě proti silám syrského prezidenta Bašára Asada, které postupu vzbouřenců v posledních hodinách nekladly větší odpor.
Podle SOHR také provládní síly opustily Dajr az-Zaur, největší město na východě země.
Islamisté a jejich spojenci zahájili minulou středu ofenzivu proti vládním vojskům, rychle ovládly rozsáhlé oblasti v provinciích Aleppo a Idlib a nyní postupují na jih. Podle předchozích informací vládní síly například opustily město Aleppo, které je podle odhadů druhým největším městem v Sýrii.
Syrská armáda ztratila kontrolu nad strategickým městem Hamá. Povstalci osvobodili vězně
Číst článek
Povstalci podle agentury AFP mají pod kontrolou město Hamá, což jim otevřelo cestu směrem k Homsu, které je třetím nejlidnatějším městem v Sýrii.
Podle agentury Reuters ruské letectvo, které patří k silám podporujícím Asada, udeřilo v uplynulých hodinách na klíčový most mezi Hamá a Homsem ve snaze zpomalit postup povstalců.
Ti zatím nezaznamenali silnější vzdor provládních vojsk. Síly podporující Asada tvrdí, že organizují obranu Homsu.
„Síly syrského režimu a velitelé spojeneckých skupin podporovaných Íránem se náhle stáhli z města Dajr az-Zaur a jeho okolí," uvedla SOHR, která má v Sýrii rozsáhlou síť spolupracovníků. Podle ní kolony s bojovníky zamířily do centrální části Sýrie.
V pátek dopoledne pak syrské ministerstvo obrany uvedlo, že armáda ve spolupráci s ruským letectvem zaútočila ze vzduchu a za použití dělostřelectva na povstalce na několika místech v provincii Hamá. Cílem byla shromáždění povstalců a jejich vozy.
Současné situace v Sýrii využila i teroristická organizace Islámský stát, která se zmocnila některých území na východě země, řekl v pátek novinářům velitel Kurdy vedených Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí. Podle něj SDF, které Islámskému státu bojují, pozorují zvýšenou aktivitu teroristické organizace.
Postup povstalců však v třetím největším syrském městě vyvolal u obyvatel obavy. Tisíce z nich se podle SOHR a místních zdrojů rozhodly Homs opustit. Podle agentury Reuters míří například na západní pobřeží, které je provládní baštou. Islamisté na sociálních sítích obyvatele města, které je klíčovou křižovatkou, vyzvali k povstání.
Syrští povstalci tvrdí, že ovládli celou provincii Idlib. Nedaleké město Aleppo opouštějí tisíce civilních aut
Číst článek
Vůdce HTS Abú Muhammad Džúlání v rozhovoru poskytnutém stanici CNN řekl, že režim prezidenta Bašára Asada je mrtvý a že Írán a Rusko, dva nejbližší spojenci Asada, mu jen kupují čas.
„Cíl revoluce zůstává svržení režimu. A je naším právem použít všechny prostředky pro dosažení tohoto cíle,“ řekl Džúlání.
Podle posledních údajů SOHR při bojích zemřelo 826 lidí, z nichž 111 byli civilisté. Podle pátečního vyjádření OSN kvůli bojům opustilo své domovy na 280 000 lidí. V údaji nejsou započítaní lidé, kteří nedávnou vstoupili do Sýrie kvůli bojům v Libanonu.
Asadovi spojenci
Spojenci syrského prezidenta Bašára Asáda navyšují vojenskou pomoc jeho vládě, která zatím neúspěšně čelí povstalecké ofenzivě na severu země.
Své bojovníky už do Sýrie poslalo libanonské hnutí Hizballáh, řeklo agentuře Reuters několik zdrojů. Írán podniká kroky k navýšení počtu svých vojenských poradců v Sýrii, řekl agentuře íránský zdroj.
Poprvé od roku 2016. Syrská a ruská letadla bombardovala pozice povstalců v syrském Aleppu
Číst článek
„Teherán učinil všechny nezbytné kroky pro navýšení počtu svých vojenských poradců v Sýrii a rozmístění sil,“ řekl vysoký íránský představitel agentuře Reuters.
Podle něj je pravděpodobné, že Írán bude muset vyslat do Sýrie vojenskou výbavu, rakety a bezpilotní prostředky. „Nyní Teherán poskytuje Sýrii zpravodajskou podporu a informace ze satelitů,“ uvedly dále zdroje agentury.
Několik bezpečnostních činitelů pak agentuře Reuters řeklo, že libanonské hnutí Hizballáh do Sýrie vyslalo menší počet svých bojovníků. Jedná se zřejmě o příslušníky elitních jednotek Hizballáhu, kteří překročili hranici v noci a nyní směřují do Homsu, který povstalci ohrožují.
O situaci v Sýrii budou v sobotu jednat turecký ministr zahraničí Hakan Fidan, šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí, potvrdila v pátek schůzku v Kataru Ankara. Rusko a Írán podporují Asada, zatímco síly nakloněné Turecku se přidaly k ofenzivě, kterou vede islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS).