Při násilnostech v egyptské Alexandrii zemřel americký novinář
Vlnu bouřlivých protestů vyvolalo v Egyptě výročí vlády prezidenta Muhammada Mursího. Při střetech mezi stoupenci a odpůrci hlavy státu zemřeli v Alexandrii už dva lidé, včetně amerického novináře, zraněných je nejméně 85. Po celé zemi vyšly do ulic tisíce demonstrantů. Spojené státy proto varují americké občany před cestami do Egypta.
Americký žurnalista zemřel na následky bodnutí do hrudníku před sídlem Muslimského bratrstva v Alexandrii. Velké demonstrace se konaly také v Káhiře.
V pohotovosti je armáda a do klíčových míst už vyslala posily. Země se tak připravuje na nedělní výročí nástupu Muhammada Mursího do funkce prezidenta. Opozice na tento den svolává masové protesty.
Prezidentu Mursímu vyčítá především nezájem o chudé. „Zemi musí vést člověk, kterého zajímají potřeby lidí. Jsou tu obyvatelé, kteří žijí ve skutečné bídě a hladoví. Nedokážeme si koupit ani půl kila masa, nemáme benzín, nemáme plyn. Situace je skutečně nesnesitelná, potřebujeme jiného prezidenta. Všichni se musíme spojit a zbavit se Mursího,“ stěžují si prezidentovi odpůrci.
Cestovní ruch upadá
Mursího zastánci jsou ale přesvědčeni, že prezident byl do funkce zvolen naprosto legitimním způsobem. Jediná správná cesta do čela státu podle nich vede přes volební místnosti.
„Protesty chceme opozici dokázat, že prezidenta podporujeme. Jeho zvolení a celé volby považujeme za naprosto legitimní. Každý, kdo chce určitého člověka ve funkci, může volit. Jestli má nějaký kandidát miliony zastánců, ať se projevují při volbách. Možnost měli už několikrát a neudělali nic. Pokaždé byli poraženi a jen demonstrují. To dokazuje, že my jsme ti čestní. Jsme skuteční a mírumilovní obyvatelé Egypta,“ namítají.
V posledních dnech se egyptská společnost polarizuje, při násilnostech zemřelo nejméně pět lidí a asi 300 bylo zraněno. Kvůli obavám z možného násilného průběhu nedělních demonstrací Egypt opustily stovky místních i cizinců.
Cestovní ruch v zemi výrazně poklesl od událostí loňského roku, kdy v Káhiře začalo arabské jaro. Upozornění na nebezpečnou situaci v Egyptě tehdy vydalo i české ministerstvo zahraničí. Ekonomice v Egyptě, který žije hlavně z cestovního ruchu, se proto od té doby příliš nedaří.