V Bavorsku se vyslovili pro zachování protižidovských reliéfů. Mají šířit osvětu a pomáhat s antisemitismem

Protižidovské reliéfy na bavorských památkách by měly zůstat na svém místě, jejich historie by měla být ale jasně a viditelně vysvětlená. Shodli se na tom zástupci bavorských úřadů, židovské komunity a křesťanských církví, informovala agentura DPA. Kontroverzní jsou hlavně reliéfy známé jako Judensau, tedy Židova či židovská svině.

Mnichov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protižidovský reliéf na kostele ve Wittenbergu

Protižidovský reliéf na kostele ve Wittenbergu | Zdroj: Wikimedia Commons

V Bavorsku se na historických budovách, nejčastěji na kostelech, nachází podle DPA asi tucet středověkých protižidovských reliéfů či chrličů. Nalézt je lze například na kostelech v Řezně či Norimberku. Kamenné prvky zobrazují Židy, kteří pijí ze struků prasnice či s ní obcují. Prase je v judaismu považováno za nečisté zvíře.

Helen Epsteinová: Přežít holokaust mé matce pomohla jedna opravdová a jedna falešná dovednost

Číst článek

V poslední době se začaly ozývat hlasy volající po odstranění těchto stovky let starých protižidovských plastik. Například soud ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko se zabýval žalobou, která požadovala snesení reliéfu z kostela ve Wittenbergu.

Na počátku letošního roku žalobu soud odmítl s tím, že je pískovcová plastika ze 13. století součástí památky, a nemá tak urážlivý charakter.

U kostela ve Wittenbergu se už od 80. let minulého století nachází vysvětlující tabule v němčině a angličtině. Právě ta by mohla být řešením problému i podle výsledků jednání zvláštní bavorské skupiny, která se skládala ze zástupců místních úřadů, židovské komunity a křesťanských církví.

Skupina, které předsedal pověřenec bavorské vlády Ludwig Spaenle, se jednomyslně vyslovila proti demontáži protižidovských skulptur. Objekty, které měly vzbuzovat nenávist a posměch, by s pomocí historického kontextu mohly podle Spaenleho nyní šířit osvětu a pomáhat v boji s antisemitismem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme