Reprezentantka Vítečková propadla vedle basketbalu nově i vaření
Položili jste si někdy otázku, co ovlivňuje výkony vrcholových sportovců? Faktorů je mnoho. Především fyzická připravenost a psychická pohoda. A také správný pitný a stravovací režim. Důležitou roli hraje i v případě jedné z opor basketbalové reprezentace a pražského ZVVZ USK Evy Vítečkové. Nic v tomto směru nechce podcenit. Dodatečná olympijská kvalifikace a možnost zahrát si pod pěti kruhy v Londýně je tou největší motivací.
Beru za kliku dveří vedoucích do haly na pražské Folimance, kde basketbalistky ZVVZ USK Praha trénují. S myšlenkou, že hlavní slovo v reportáži bude mít jídlo a pití. A samozřejmě Eva Vítečková.
Ta ale momentálně trénuje, a tak se vydávám do místnosti, kde má své království masér Ladislav Burian. To proto, aby mi prozradil, jaké nápoje či pochutiny svým ovečkám během tréninku nebo zápasu servíruje.
„Balenou vodu, do které si přidávají iontové nápoje nebo protikřečové prostředky. Pak tady jsou prostředky na rychlejší regeneraci sil. Během zápasu se toho spotřebuje tak jedna ampule na hráčku a každá vypije tak jeden a půl litru,“ vyjmenovává masér pražských mistryň.
Pavel Petr se v reportáži podíval společně s reprezentantkou Evou Vítečkovou na problematiku stravování a pitného režimu basketbalistek
Nabízí se otázka, zda má vliv na pitný režim svých svěřenkyň třeba i trenér Lubor Blažek.
„Pitný režim ovlivňuje komise v čele s Láďou Burianem, kouč jenom přihlíží – a tak to má podle mě být.“
Eva Vítečková mezi tím dokončila trénink – a kolik že toho během něj spotřebovala?
„Měli bychom toho vypít hodně, ale je pravda, že já to trochu zanedbávám, při tréninku moc nepiju. I když při zápase jsem zase schopná do sebe litr a půl nalít, záleží taky na počasí, když je teplo, dostanu do sebe i tři litry. Piju obyčejnou vodu, ale třeba Peťa Kulichová si dává iontové nápoje.“
K pití většinou patří také jídlo, ale v tomto případě jsem se konstatováním, že hráčky určitě spořádají i nějaké to ovoce nebo zeleninu, spletl.
„To vůbec ne. Když už má někdo hlad, Láďa tady má připravené nějaké tyčinky. Jinak každý ví, když vstane, za jak dlouho má trénink, co mu vyhovuje, kolik toho má sníst. Já osobně raději hraju i trénuju s prázdnějším břichem. Některé holky si dávají v poločase třeba tyčinku nebo banán, ale to je individuální.“
Mimochodem, napadá mě, kolik toho takový tým špičkových basketbalistek například během jediného zápasu spořádá.
Jak to tedy vypadá v běžný den? Musí se Eva Vítečková v případě stravy nějak omezovat? Jak vypadá snídaně před tréninkem a po tréninku takový oběd?
„Záleží na tom, jaký ten trénink je. Když se vzbudím v osm hodin a trénink je v jedenáct, dám si větší snídani, nějaký větší jogurt, jabko, müsli. Ale když je trénink dřív, je to jen malá snídaně. Po tréninku se snažím jíst tak ve dvanáct hodin a nechodit do restaurací na menu, ale vařit si, i když někdy se mi nechce,“ usmívá se Eva Vítečková.
„Jím hodně zeleniny, a to hlavně večer, kdy si dávám zeleninové saláty, ale i k obědu. Ovoce trochu zanedbávám, to tak to jabko k snídani nebo k svačině,“ přiznává rezervy ve stravování česká reprezentantka.
„K obědu si třeba biftek nedávám, ale hodně mívám těstoviny. V poslední době mě hodně chytlo vaření, tak se vždycky ptám přítele, co chce uvařit, zkouším různé recepty. Přes týden bych si ale nedala třeba knedlíky, tlusté maso, kolena, žebra, to si dávám jen výjimečně.“
I když Eva Vítečková tvrdí, že ji vaření chytlo teprve nedávno a hodně věcí zatím jen zkouší, říká se o ní, že je výborná kuchařka.
„No, všichni to říkají, ale já teprve začínám – ale hlavně mě to baví. Myslím, že jsem si našla dobrý koníček, uvidíme, jak dlouho mi to vydrží.“
Tím hlavním koníčkem ale pochopitelně zůstává basketbal. Po ligové soutěži ji čeká reprezentace a před hráčkami stojí náročný úkol - vybojovat si na dodatečné kvalifikaci v Turecku účastnické místo pro olympijské hry v Londýně.