Rodina maledivského exprezidenta uprchla ze země

Trestní soud na Maledivách údajně vydal zatykač na bývalého prezidenta, který v úterý rezignoval na svůj úřad. Ten se teď obává o svou bezpečnost a jeho manželka a dcera raději uprchly na Srí Lanku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maledivské bezpečnostní jednotky dohlížejí na demonstraci příznivců bývalého prezidenta

Maledivské bezpečnostní jednotky dohlížejí na demonstraci příznivců bývalého prezidenta | Zdroj: Reuters

Vydání zatykače oznámil představitel strany bývalého prezidenta. Ten novinářům řekl, že soud vydal dva zatykače. Konkrétně na prezidenta a ministra obrany. Zároveň uvedl, že policie a armáda už jsou na cestě oba muže zadržet.

Bývalý prezident se přitom nijak neskrývá a je i se zahraničními novináři ve své vile. Velitel policie to ale odmítl s tím, že o existenci žádného takového zatykače neví. Nicméně prezident se obává o svou bezpečnost a jeho manželka a dcera pro jistotu uprchly na Srí Lanku, což potvrdily tamní úřady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nepokojích na Maledivách mluvil v Dopoledník Radiožurnálu Ondřej Bouda

Muhammad Našíd se včera účastnil demonstrace svých stoupenců v hlavním městě Malé. A byl mezi desítkami zraněných po zákroku policie, která protesty označila za terorismus.

Abdikace pod hlavněmi zbraní

Podle vlastního vyjádření abdikační dokument Muhammada Našída donutili podepsat vojáci, kteří na něj mířili puškami. Abdikací poslal do ulic naopak své stoupence, kteří prvního demokraticky zvoleného prezidenta země začali hájit. A sám Našíd řekl, že vojenský puč nebude tolerovat a chce se vrátit do funkce.

Policie a armáda se opravdu vzbouřily. Obsadily třeba státní televizi a začaly vysílat program oslavující bývalého autoritářského vůdce. Ale ani demokraticky zvolený prezident a bývalý mnohokrát vězněný disident není bez viny. Nechal zavřít svého politického rivala, který ho kritizoval za nedostatek islamistu, a potom soudce, který prezidentovo rozhodnutí zrušil.

Maledivy - poloha

To vyvolalo demonstrace, které nakonec vedly k rezignaci. Prezident se hájí tím, že chtěl zabránit islamizaci země. A o to tu pravděpodobně jde. Spor mezi islamisty a sekularisty stejně jako v řadě dalším muslimských zemí v dnešní době.

Vláda ubezpečuje turisty že Maledivy jsou pro turisty bezpečné. Nepokoje jsou zatím jen v hlavním městě Malé, kde nejsou turistické komplexy. Německé ministerstvo zahraničí varuje své občany, aby se Malé vyhýbali, protože řada turistů tam během svého pobytu jezdí na nákupy.

Zdá se však, protesty se postupně šíří. Bezpečnostní složky obsadily už i druhé největší město Addu, kde také má docházet k násilnostem. A i na jiných ostrovech lidé zaútočili na policejní stanice.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme