Smrtelné překvapení v trávě. Ukrajinské odminovací týmy můžou hrát v jarní protiofenzivě klíčovou roli

Ruská vojska kladou nástražné výbušné systémy v lesích, domech a na dvorcích. Pro ukrajinské vojáky představuje jejich hledání nebezpečné umění, informuje deník The New York Times. Právě odminování bude hrát klíčovou roli v jarní ukrajinské protiofenzivě. Ukrajina je ruských min, nástražných drátů a výbušných systémů plná.

Lyman Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odminování u Charkova

Na celé Ukrajině nepřetržitě pracuje asi 350 odminovacích týmů (ilustrační foto) | Foto: ina Liashonok/Ukrinform/ | Zdroj: Reuters

Ukrajinský expert na odminování s nacvičeným klidem opatrně odhrnuje stébla suché trávy a odhaluje smrtící překvapení – ruční granát připevněný k drátu, který čekal, až na něj někdo neopatrně šlápne. Tento nález poblíž ukrajinského města Lyman není ničím neobvyklým, píše deník The New York Times.

ODMINOVÁNÍ

Ukrajinská vláda rozdělila zaminované oblasti na prioritní oblasti pro odminování. Podporuje technologické inovace odminovacích nástrojů a hodlá vytvořit ziskový trh s odminovacími službami. Světová banka odhaduje, že vyčištění Ukrajiny od min bude stát 37 miliard dolarů.

Odminování bude hrát klíčovou roli nejen v samotné válce, ale především v očekávané ukrajinské protiofenzívě, která má proběhnout letos na jaře. Ukrajinská půda je plná ruských min, nástražných drátů a nástražných výbušných systémů. Podle odhadů OSN jde o oblast čtyřikrát větší než Švýcarsko.

Miny, nástražné dráty a výbušné systémy jsou pro ruskou armádu obrannými prostředky, které způsobují těžká zranění pěchotě nebo zdržují obrněná vozidla. Lze je snadno nastražit, ale je těžké je najít. V březnu miny zabily 226 civilistů a 724 dalších zranily. Na celé Ukrajině nepřetržitě pracuje asi 350 odminovacích týmů.

Rusko patří spolu se Spojenými státy k několika málo zemím, které neratifikovaly smlouvu o zákazu pozemních min ve válce. Ukrajinští vojáci v oblastech hustě osázených nástražnými dráty často nachází poblíž mrtvé zvíře, protože zvířata je při toulkách lesem odpalují.

Odhalování min

Ukrajinské síly na přítomnost nástražných výbušných systémů v houští křovin a suché trávy upozornil mrtvý pes a mrtvá koza, uvedl velitel odminovacího týmu vyslaného k jejich odstranění. V souladu s ukrajinskými vojenskými pravidly si přál být identifikován pouze jménem a hodností: poručík Oleh.

„Byla tu spousta záludností,“ řekl poručík Oleh o minovém poli. Vojáci zkoumali půdu pomocí sklolaminátových tyčí, aby kovový nástroj nenarazil na elektricky spuštěnou minu. Tým operující u Lymanu, který byl osvobozen od ruských sil loni na podzim, našel jednu nástražnou minu s trikem, který měl odminovací týmy oklamat.

Pentagon: Únik dokumentů o Ukrajině ohrožuje národní bezpečnost USA. Je to závažné riziko

Číst článek

Rusové natáhli poblíž elektrický kabel, což naznačovalo, že ji může na dálku odpálit i pozorovatel. Drát však končil nedaleko v trávě, nepřipojený k žádnému detonátoru. Byla to jen lest, která měla zpomalit odminovací práce tím, že je donutila kabel vystopovat.

V houští na okraji vesnice byly také nastraženy „skákající miny“. Po spuštění pádem nebo nastraženým drátem vyletí několik metrů do vzduchu a pak vybuchnou ve spršce šrapnelů. „Všichni v okruhu 25 metrů zaručeně zemřou,“ řekl poručík Oleh.

Před odminovacími týmy stojí dva odlišné úkoly. Jedni čistí oblasti, aby se do nich mohli civilisté vrátit. Nebezpečnější typ odminování provádí vojenští ženisté, kteří se pohybují před útočícími vojáky, aby našli cestu skrz minová pole. Vybavení a technice pro odminování se věnuje méně pozornosti než západním zbraním, ačkoli ukrajinští důstojníci tvrdí, že na nich závisí mnohé.

Proces odminování lze provádět ručně. „Udělám krok a zastavím se, abych se podíval na zhruba metr země před sebou. Pak si kleknu, protože sluneční světlo by se při pohledu z jiného úhlu mohlo odrazit od zcela neviditelného nástražného drátu. Ten připomíná rybářský vlasec,“ řekl expert na odminování, vojín Ivan.

Specializované stroje

Tuto práci mohou vykonávat i specializované stroje na odminování. Těžkopádné vojenské vozidlo ze sovětské éry, kterému se v ukrajinské armádě přezdívá drak, má chatrné pancéřování a pouze jednu zbraň: raketu, která táhne řadu výbušnin několik set metrů dopředu.

Umístěním výbušnin nad minové pole a jejich následným odpálením se uvolní cesta pro pěchotu nebo tanky. „Během útoku se soustředíte na svou práci, aniž byste se nechali rozptylovat zvuky dělostřelecké palby a palby z ručních zbraní,“ vysvětluje vojín Ivan. Vojenská pravidla zakazují uvádět, kolik vojáků miny zabily nebo vážně zranily.

Protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu, uvedl ukrajinský ministr obrany Reznikov

Číst článek

Ukrajinská i ruská armáda disponuje zařízením proti manipulaci, která spustí výbušninu, pokud s minou někdo pohne. Cílem je zničit odminovací týmy. Odpálení min nebo nástražných výbušných systémů na místě je běžnou praxí: poblíž se umístí malá deska s výbušninou, kterou pak vojáci odpálí společně s minou.

Pro nástražný drát objevený v Lymanu v houští nedávného deštivého rána zvolili vojáci jednodušší metodu. Jeden z nich opatrně umístil dlouhé lano a hák, aby zachytil nástražný drát, pak ustoupil a zatáhl. Ozval se výbuch. Vznesl se černý kouř. Voják pak lano nenuceně smotal a vyšel z houští.

ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme