Sexuální výchova v Polsku: sklenka vody místo antikoncepce. Osvětu šíří youtuberka
Sexuální výchova v polských školách je od letošního školního roku ještě konzervativnější než dříve. Reforma školství změnila osnovy. Některá témata by se už měla probírat jen mezi dětmi a rodiči. Dospívající v Polsku jsou ale často odkázaní jen na informace z internetu. Narazit tam mohou na pochybné zdroje, ale také na youtuberku Natalii Trybusovou, která se snaží chybějící sexuální výchovu ve školách suplovat.
Natalia Trybusová na svých videích sedí doma na pohovce a jednoduše povídá. Věcně, ale přátelsky. Například o tom, zda je možné otěhotnět v době menstruace nebo jak používat prezervativ. Její videa na YouTube mají běžně stovky tisíc zhlédnutí.
Potratová pilulka bude už jen na předpis, schválili polští poslanci. Omezujete práva žen, zní z opozice
Číst článek
„Původně jsem chtěla natáčet spíše pro dospělé o erotických pomůckách. Netušila jsem ale, jak velký je problém se sexuální výchovou,“ vzpomínala pro Radiožurnál na své začátky ve videoblogování. Natalia Trybusová tehdy před třemi lety prodávala v obchodě s erotickými pomůckami.
„Postupem času na mém kanále přibývalo mladých diváků a jejich otázek. Řekla jsem si, že s tím musím něco udělat,“ dodává. Absolvovala kurz učitelky sexuální výchovy. Místo za katedrou učí na YouTube. Mnoho škol se podle ní bojí reakcí rodičů, a proto nechtějí učitele sexuální výchovy do výuky vůbec pustit.
Sklenka vody místo antikoncepce
Sexuální výchova je v polském školství součástí nepovinného předmětu zvaného ‚Výchova k životu v rodině‘. Jeho kvalita se na různých školách liší.
„Stává se, že výchovu vede učitel, kterému se tam daří do výuky propašovat faktické informace o antikoncepci a sexualitě. Často ale školy vyučování předmětu svěří kněžím nebo náhodným učitelům, kteří jsou zrovna k dispozici," tvrdí Natalia Trybusová. Podle deníku Gazeta Wyborzca je každým desátým učitelem sexuální výchovy katecheta.
V Polsku přibývá lékáren bez antikoncepce. Umělý problém, oponuje lékárnická komora
Číst článek
Natalia sama jako studentka výuku s katechetkou absolvovala. Jednou se jí prý zeptala, jaká antikoncepce je nejbezpečnější. Dostalo se jí odpovědi, že sklenka studené vody. Pomůže prý zahnat myšlenky na sex. V oficiální učebnici ‚Na cestě k dospělosti‘ se polské děti například dočtou, že muži preferují jako životní partnerky panny nebo že masturbace je znakem nevyzrálosti.
S dětmi mají mluvit rodiče
Polské školství loni prošlou rozsáhlou reformou, která fakticky zkrátila povinnou školní docházku a změnila osnovy. Novinky se dotkly rovněž ‚Výchovy k rodinnému životu‘. Některá témata týkající se sexuality mají učitelé od letošního školního roku nechávat na rodičích.
Ministryně školství Anna Zalewska tvrdí, že školám v sexuální výchově přesto zůstává důležitá role: „S určitými tématy se žáci setkají v hodinách biologie. Rodičům může v sexuální výchově také pomáhat školní psycholog. Rodiče nepotřebují školní testy. Sami nejlépe zohlední pocity a nesmělost svých dětí. Sexuální výchova by se měla odehrávat především doma,“ řekla Zalewska televizi Polsat.
Rodičům polská sexuální výchova vyhovuje
V praxi se mnohé děti i jejich rodiče stydí spolu o sexualitě mluvit. Dospívající proto hledají odpovědi na internetu.
„Bohužel mezi prvními odkazy děti najdou internetová fóra. Ta nejsou dobrým místem pro vzdělávání. Pro ně se z nich ale stanou hlavní zdroje informací,“ myslí si Natalia Tribusová.
Rozšiřují se tak mýty. Podle polského Institutu výzkumů ve vzdělávání si každý pátý osmnáctiletý v Polsku myslí, že při styku ve stoje není možné otěhotnět. Polovina polských mladých mužů zase neví, že i při orálním styku je možné nakazit se pohlavně přenosnými chorobami.
Přístup ministerstva školství, které nově přenechává některá citlivá témata místo učitelů rodičům, ale mnohým Polákům vyhovuje. Loni se počet dětí navštěvující ‚Výchovu k životu v rodině‘ oproti předchozímu roku více než zdvojnásobil.
Co se mohou polské děti dočíst v učebnici sexuální výchovy:
„První sexuální partner, byť by byl náhodný, se stane vzorem, se kterým budete porovnávat vašeho budoucího manžela. Proto chlapcům obyčejně záleží na tom, aby se jeho ženou stalo děvče, které dříve ‚nezkoušela‘ jiné.“
„Pro mnoho mladých lidí je masturbace problémem. Přiznávají, že se kvůli ní cítí špatně a chtěli by se jí zdržet. Není nutné problém dramatizovat. Bylo by dobré k němu přistupovat jako k úkolu: ‚Vím, že to je nedozrálé chování, chci se stát dozrálým, proto se s tím poperu.‘“
„Prezervativy. Účinnost v zabránění otěhotnění: nepříliš vysoká z důvodu častých technických vad (netěsnost, prasknutí) a nehod, při kterých během styku prezervativ sklouzne.“
„Otázka na podmínky pro zahájení sexuálního života ukázala, že nemanželský sex nejvíce akceptují žáci, kteří se nejhůře učí, naopak nejméně lidé věřící.“
„Z výše uvedených úvah jasně vyplývá, že nejvhodnějším místem pro sexuální iniciaci je manželství.“
Učebnice ‚Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie‘ autorky Teresy Król.
Zdroj citací: gazeta.pl