Slovenská volební sobota. Těsný souboj favoritů, vysoký zájem a trable politiků při hlasování

Slovenská volební sobota | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters
  • Kdo bude příštím slovenským premiérem? O vítězství v parlamentních volbách se přetahovaly Smer a Progresivní Slovensko.
  • Volby na Slovensku se konají v jediný den. Hlasovalo se v sobotu od sedmi hodin, ve většině místností do 22.00.
  • Záchranáři vyjížděli k několika kolapsům a epileptickým záchvatům. Ve volební místnosti v Považském Podhradí jeden volič zemřel, proto se tam hlasování prodloužilo o 40 minut.
  • Web iROZHLAS.cz přináší ohlédnutí za volebním dnem.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na čele průzkumů preferencí se vyhříval Smer Roberta Fica, náskok zejména v závěru stahovalo Progresivní Slovensko Michala Šimečky. Kromě favoritů o úspěšném sestavení vlády může rozhodnout někdo jiný, k dosažení většiny totiž bude velmi pravděpodobně nutná spolupráce se stranou Hlas vedená Petrem Pellegrinim.

Průvodce scénáři slovenských voleb. K premiérskému postu má blíž Fico než Šimečka, klíčový může být Hlas

Číst článek

Nástin možných povolebních scénářů přiblížil web iROZHLAS.cz zde.

Slováci mohli hlasovat v sobotu od 7.00. Ne vždy mělo vhození volebního lístku do urny hladký průběh. Třeba slovenský premiér Ľudovít Ódor odvolil až na druhý pokus, napoprvé si totiž zapomněl občanský průkaz.

Problémy ale měla i prezidentka Zuzana Čaputová. Svojí volbu musela o hodinu pozdržet, protože jeden muž odmítal před jejím příchodem opustit volební místnost.

Záchranáři museli v souvislosti s volbami několikrát zasahovat. Vyjížděli například ke kolapsům nebo epileptickým záchvatům. Ve volební místnosti v Považském Podhradí zemřel 78letý volič. Kvůli tomu se zde pozdrželo hlasování a místnost zůstala otevřená do 22.45. Moratorium na zveřejňování předběžných výsledků a exit pollů se tak posunulo.

Touha volit

Nejvíce lidí k volebním urnám v historii samotného Slovenska dorazilo v roce 1998, připomněl politolog Aleš Michal z Univerzity Karlovy. Tyto volby ukončily vládu kontroverzního Vladimíra Mečiara.

Poslední průzkumy ukazovaly, že do sněmovny se mohlo dostat až devět formací, preference hned několika z nich se však pohybovaly kolem volebního prahu.

Samostatně kandidující strany musejí ve volbách dostat alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve sněmovně. Pro koalici Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO)-Křesťanská unie-Za lidi platí sedmiprocentní limit.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme