Světoví lídři uvítali pád Asadovy vlády. ‚Barbarský stát padl. Konečně,‘ reagoval Macron
Režim syrského autoritáře Bašára Asada je po 24 letech u konce. V neděli ráno to ohlásili povstalci a exilová opozice. Na situaci v Sýrii reagovala řada světových lídrů včetně německého kancléře Olafa Scholze či izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Barbarský stát padl. Konečně,“ přivítal Asadův pád francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X.
Macron rovněž ocenil odvahu a trpělivost syrského lidu. „V tomto okamžiku nejistoty jim přeji mír, svobodu a jednotu,“ uvedl. Dodal, že Francie bude nadále usilovat o bezpečnost všech na Blízkém východě.
Asad je neznámo kde, Syřané slaví jeho pád po 24 letech. ‚Není to náš boj,‘ varuje Trump
Číst článek
Pád Asadova režimu považuje za dobrou zprávu i německý kancléř Scholz. „Bašár Asad brutálním způsobem utlačoval svůj vlastní lid, má na svědomí nespočet životů a přiměl mnoho lidí k útěku ze Sýrie. Řada z nich dorazila do Německa,“ uvedl.
Podle nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa stojí za koncem dynastie ztráta zájmu ze strany Ruska. „Asad je pryč. Uprchl ze své země. Jeho ochránce Rusko v čele s Vladimirem Putinem už nemělo zájem ho chránit. Rusko nemělo důvod tam vůbec být,“ napsal na své síti Truth Socials.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá s jednáním, při kterém se Bašár Asad rozhodl odstoupit z funkce, nic společného. Zároveň uvedlo, že ruští vojáci jsou na svých základnách v Sýrii ve stavu pohotovosti. Nehrozí jim však bezprostřední nebezpečí, dodalo ministerstvo.
Blízký východ
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil Asadův pád za historickou událost a přímý důsledek úderů, které Íránu a libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh uštědřil Izrael, informovala agentura Reuters. Netanjahu také prohlásil, že Izrael nedovolí, aby se na jeho hranicích usadila jakákoliv nepřátelská síla.
Situace v Sýrii se může velmi rychle zvrtnout ve válku, jasné není vůbec nic, upozorňuje politolog
Číst článek
Izrael v posledních dnech, kdy se k Damašku rychle blížily povstalecké síly, opakovaně zvyšoval zabezpečení svých hranic se Sýrií v oblasti Golanských výšin, jejichž část okupuje. V regionu obsadil nárazníkovou zónu mezi oběma státy, což zdůvodnil zajištěním bezpečnosti izraelských komunit v oblasti.
Podle tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana se Sýrie posledních 13 let zmítala v chaosu. „Teroristickým organizacím nesmí být umožněno, aby této situace využily. Opozice musí být jednotná. Budeme usilovat o stabilitu a bezpečnost v Sýrii,“ reagoval v nedělním proslovu.
K ukončení vojenských konfliktů a zabránění teroristických akcí vyzvalo i íránské ministerstvo zahraničí. „Očekáváme pokračování dlouhodobých a přátelských vztahů mezi íránským a syrským národem,“ okomentovalo ministerstvo.