Asad se setkal s Putinem, Rusku vyjádřil podporu ve válce. Uvítal by rozšíření vojenských základen v Sýrii

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že ruská vojenská přítomnost v Sýrii by neměla být dočasná a neměla by se omezovat jen na boj proti teroristům. V rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, Asad také řekl, že by uvítal návrhy na vytvoření nových ruských vojenských základen a zvýšení počtu ruských vojáků v Sýrii.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Bašár Asad při setkání v Soči 17. května 2018

Bašár Asad po jednání s Vladimirem Putinem prohlásil, že by uvítal větší přítomnost ruských vojsk v Sýrii (ilustrační foto) | Foto: Sputnik/Mikhail Klimentyev/Kremlin | Zdroj: Reuters

Interview poskytl syrský prezident po středečním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Kremlu, kde vyjádřil podporu ruské válce proti Ukrajině.

„Předpokládáme, že pokud si Rusko přeje rozšířit základny či zvýšit jejich počet, je to technická či logistická otázka. Pokud je takové přání, počítáme s tím, že rozšíření ruské přítomnosti v Sýrii je dobré,“ řekl Asad.

3:35

Před rokem vydal Putin pokyn k vpádu na Ukrajinu, předehrou byla Sýrie

Číst článek

Vojenskou spolupráci podle prezidenta posuzovali ministři obrany, ale konkrétně o základnách nehovořili; vojenské záležitosti jsou ale vždy utajovány, dodal.

„Pokud jde o politický aspekt, otázka vojenských základen by neměla být spojována s otázkou boje proti terorismu. Boj proti terorismu je aktuální téma, ale dočasné. Ruská vojenská přítomnost v jakékoliv zemi by neměla být založena na čemsi dočasném. Hovoříme o mezinárodní rovnováze a přítomnost Ruska v Sýrii má význam spjatý s rovnováhou ve světě,“ řekl Asad.

Supervelmoci podle něj nemohou hrát globální roli na světové scéně, když omezí svou přítomnost jen na své území.

Rusko udržuje významnou vojenskou přítomnost v Sýrii. Přímé zapojení ruských sil do konfliktu od roku 2015 pomohlo Asadovi zvrátit vývoj války, která začala v roce 2011 po potlačení prodemokratického hnutí. Obě země plánují v nadcházejících týdnech podepsat dohodu o hospodářské spolupráci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme