Syrskému vůdci Asadovi udělil azyl přímo ruský prezident. Dění v Sýrii prý Moskvu překvapilo

O udělení azylu svrženému syrskému vůdci Bašárovi Asadovi a jeho rodině v Rusku rozhodl prezident Vladimir Putin. Novinářům to v pondělí podle státní agentury TASS řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Neuvedl žádné podrobnosti o místě pobytu svrženého diktátora a spojence Moskvy, nechtěl ani říct, kdy se Putin s Asadem naposledy setkali. V oficiálním prezidentově kalendáři setkání s Asadem na programu není. Dění v Sýrii Moskvu překvapilo, řekl.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Militantní povstalecké skupiny v neděli obsadili hlavní syrské město Damašek

Syrskému vůdci Asadovi udělil azyl přímo ruský prezident (ilustrační foto) | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

„Takové rozhodnutí samozřejmě nelze učinit bez hlavy státu. Je to jeho rozhodnutí,“ uvedl Peskov s odkazem na poskytnutí azylu Asadově rodině.

Bašár Asad se svou rodinou přiletěl do Moskvy, píšou tamní média. Rusko jim poskytlo azyl

Číst článek

Moskva patří mezi Asadovy spojence a ruská média s odvoláním na zdroj v Kremlu v neděli informovala, že Asad s rodinou přiletěl do Moskvy a získal tam azyl. Peskov zároveň uvedl, že oficiální prohlášení k tomuto tématu Moskva není povinna vydávat.

„K tomu, kde se pan Asad nachází, vám nemám nyní co říci,“ řekl mluvčí Kremlu novinářům. „Nechám tuto otázku nezodpovězenou,“ odvětil podle TASS na dotaz, kdy naposledy spolu Putin s Asadem hovořili a viděli se. „V oficiálním programu prezidenta taková schůzka není,“ řekl k možnému setkání šéfa Kremlu se svrženým spojencem.

„To, co se obecně stalo, překvapilo pravděpodobně celý svět, v tomto případě nejsme výjimkou,“ řekl podle TASS Peskov. Režim Bašára Asada, jenž blízkovýchodní zemi vládl 24 let, se o víkendu zhroutil. Diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla blesková povstalecká ofenziva za jedenáct dnů poté, co se to během občanské války nepodařilo za téměř čtrnáct let.

Povstalecká ofenziva si v Sýrii vyžádala přes 900 obětí. Rusko svolává mimořádnou Radu bezpečnost

Číst článek

Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti povstalcům. V Sýrii má Rusko dvě důležité vojenské základny – námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím, kterými si zajišťovalo přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře. Podle Peskova je nyní předčasné hovořit o zachování ruských základen v Sýrii.

„Bude to předmětem diskuse s těmi, kdo budou v Sýrii u moci. Teď vidíme, že (nastalo) takové období transformace, extrémní nestabilita,“ sdělil Putinův mluvčí.

Moskva ale podle něj pracuje na zajištění bezpečnosti základen, snaží se dostat do kontaktu s aktéry, kteří se mohou na „zajištění bezpečnosti podílet“. Moskva je podle Peskova v kontaktu s Tureckem a dalšími zeměmi regionu s ohledem na Sýrii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme