Tisíce Makedonců ve Skopje protestovaly proti vládě, ta svolává své příznivce
Stovky lidí zůstávají v ulicích Skopje na protest proti makedonské vládě. Demonstrovat prý chtějí, dokud neodstoupí premiér Nikola Gruevski. Ten rezignaci odmítá, na dnešek svolal protest svých příznivců.
V neděli se ve Skopje sešly desetitisíce lidí nespokojených s vládou. Opoziční vůdce Zoran Zaev demonstranty vyzval, aby ulice Skopje neopustili do té doby, než předseda vlády Nikola Gruevski rezignuje.
„Drazí přátelé, Nikola Gruevski nemůže udělat nic víc než opustit tuto budovu parlamentu,“ vyzýval lídr opozice.
Stovky Makedonců výzvu opozice vyslyšely a zůstávají v protestním táboře v centru Skopje. Mezitím vládní strana chystá shromáždění, kam přijdou příznivci premiéra. Jestli jich bude víc než demonstrantů opozice, není jisté.
Makedonie nyní prožívá nejhorší politickou krizi od roku 2001, kdy stála na pokraji občanské války. Konzervativní premiér prohlásil, že neodstoupí, protože by to bylo zbabělé.
Korupce a odposlechy?
Opozice od února zveřejňuje údajné důkazy o korupci nebo o tom, že vláda Gruevského odposlouchává tisíce lidí včetně politiků, novinářů a náboženských vůdců.
Podle Gruevského za opozicí stojí cizí tajné služby, Zaev se prý snaží zemi destabilizovat a dostat se nedemokraticky k moci. Své tvrzení však premiér nepodpořil žádnými důkazy.
Vyjednávání mezi vládou a opozicí zprostředkovávají některé členské země Evropské unie. Dohoda zatím na stole není.
Makedonie není jedinou balkánskou zemí, kde jsou lidé nespokojení s vládou a životními podmínkami.
Zhruba před rokem se demonstrovalo v Bosně a Hercegovině kvůli sociální nespokojenosti, protestovalo se i v Bulharsku a nespokojení jsou lidé také v Kosovu, odkud se rozhodlo ilegálně utéct do EU asi čtvrt milionu lidí, kteří jsou nespokojení se svým životním standardem a se situací v zemi.
Někteří komentáři mluví v této souvislosti dokonce o balkánském jaru.