Trump složil 175 milionů dolarů jako ručení soudům. Jde o část pokuty za zveličování majetku

Exprezident Donald Trump, který se opět uchází o křeslo v Bílém domě, v pondělí (v úterý ráno SELČ) poskytl newyorskému soudu ručení za 175 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), tedy část trestu vyměřeného v případu podvodů s ohodnocováním majetku. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na dokument zveřejněný soudem. Pokud by tak Trump neučinil, úřady mohly tento týden začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení účtů.

New York (Aktualizováno: 12:00 2. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Donald Trump

Exprezident Donald Trump | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Soudce Arthur Engoron v občanskoprávním procesu uznal téměř všechna tvrzení prokurátorů a v únoru nařídil Trumpovi zaplatit přes 350 milionů dolarů a k tomu dalších asi 100 milionů dolarů na úrocích (celkem přes deset miliard korun). Úroky se neustále přičítají a celková suma na konci března přesahovala 464 milionů dolarů.

Trumpovi uplyne termín k zaplacení pokuty 464 milionů dolarů. Hrozí mu exekuce majetku

Číst článek

Trump se proti rozhodnutí odvolal a během odvolacího procesu nemá povinnost požadovanou částku zaplatit, soudu však měl prokázat, že stát peníze v případě potvrzení verdiktu dostane. Mohl přitom buď částku složit, nebo si zajistit ručitele, ovšem Trumpovi obhájci si stěžovali, že sehnat ručitele je při tak vysokém trestu „prakticky nemožné“. Odvolací soud na konci března stanovil, že úřady se spokojí s ručením za 175 milionů dolarů.

Na pokrytí této sumy měl exprezident čas do čtvrtka. Nakonec se o ručení dohodl se společností Knight Specialty Insurance Company sídlící v Kalifornii, informují americká média. Společnost vede miliardář Don Hankey, který ke svému jmění přišel díky poskytování vysoce rizikových půjček na nákupy aut. „Nikdy jsem Donalda Trumpa nepotkal... Slyšel jsem, že potřebuje půjčku nebo dluhopis, což je to, co děláme,“ řekl magazínu Forbes.

Podle deníku The New York Times se Trump dohodou o ručení vyhnul finanční pohromě. Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová dávala po únorovém verdiktu najevo, že jej začne vymáhat jinými způsoby, když Trump ve stanovené lhůtě nepředloží požadované záruky. Exprezidentovi hrozilo mimo jiné zabavování nemovitostí a spekulovalo se i o tom, že alternativou by pro něj bylo vyhlášení bankrotu.

Jamesová žalobu proti Trumpovi a jeho firmě Trump Organization vznesla v roce 2022, přičemž exprezidenta vinila ze systematického zveličování majetků ve snaze podvádět banky či pojišťovny. Soudce Engoron pak kromě finančního trestu vydal řadu dalších opatření včetně tříletého soudního dozoru nad účetnictvím Trump Organization.

‚Podvodné nebo nečestné.‘ Trumpův bývalý advokát má přijít o licenci kvůli pokusu zvrátit výsledek voleb

Číst článek

Exprezident v případu vinu odmítá a podobně jako čtyři obžaloby své osoby prezentuje i tento občanskoprávní verdikt jako součást jakéhosi spiknutí, zatímco za Republikánskou stranu znovu kandiduje do Bílého domu. Kauza majetkových podvodů přitom není jedinou, která vytváří tlak na jeho finance. Trump musel také pokrýt tresty ve výši skoro 100 milionů dolarů související s loňským závěrem soudní poroty, že před lety sexuálně napadl novinářku Jean Carrollovou.

Pokud jde o Trumpovo odvolání proti Engoronově verdiktu, odvolací soud jej zatím plánuje projednat v září, uvedla agentura AP. Další kapitola občanskoprávního procesu by se tak mohla překrývat s finální fází předvolební kampaně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme