‚Ostřelování záchranářů je zvěrstvo nejhoršího kalibru.‘ Humanitární pracovník líčí evakuaci
Ukrajina se i nadále potýká s důsledky protržené Kachovské přehrady. Povodeň sice slábne, ale panují obavy z toho, že se v zaplavených oblastech začnou šířit nemoci. Podle humanitárního pracovníka Jiřího Pasze, který je momentálně na Ukrajině, by pomoc měla směřovat také k lidem trpící duševními obtížemi.
Pokud vím, byl jste nedávno nedaleko frontové linie. Jak se tam válka podepisuje na duševním zdraví?
To je těžké vměstnat do jedné věty, ale jak si každý umí představit, tak ty dopady jsou opravdu dramatické na všechny populace a samozřejmě na ty nejzranitelnější nejvíc. Bavili jsme se v některých místech s psycholožkami, které pracují s dětmi, a pro mě třeba bylo strašidelné slyšet, že devadesát procent dětí za nimi chodí se sebevražednými myšlenkami.
Poslechněte si rozhovor s Jiřím Paszem, novinářem a humanitárním pracovníkem v Kyjevě
Už jste působil v několika krizových zónách na různých místech. Čím se liší vaše předchozí zkušenosti od vaší současné zkušenosti na Ukrajině?
To je zase těžká otázka. Myslím, že se liší spoustu věcí a zároveň je to vždycky podobné, protože lidé v krizi, co vidím, se třeba vždycky snaží žít co nejnormálnější život v těch nenormálních podmínkách, které jsou okolo nich nebo nějak nastaly.
To, co mě ale překvapilo a dojímá na Ukrajině, je obrovská schopnost, energie, obrovské kapacity toho, jak tady pomáhají místní, jak vytvářejí organizace, jak vytvářejí programy třeba humanitární pomoci.
Teď je to vidět u té Kachovské přehrady a v Chersonu. Jejich výdrž, energie, odvaha, to je neuvěřitelné.
Máte tedy zprávy přímo od kolegů, kteří působí v těch oblastech zasažených tou protrženou přehradou?
Já jsem tady jel dokumentovat monitorovací misi humanitárního střediska České diakonie. Jedním z jejich partnerů je právě ukrajinská organizace Mirne Nebo. A nám se podařilo s nimi včera večer spojit. Náš kolega Stanislav říkal, že je přímo v Chersonu.
Říkal, že jejich hlavní činnost je evakuovat lidi, vařit teplé jídlo, rozvážet vodu a pomáhat, jak můžou. Říkal, že je vidět obrovské úsilí na místě. Čeká se hlavně na to, až opadne voda.
Ruské síly dál ostřelují Chersonskou oblast během evakuace po záplavách, řekl Zelenskyj
Číst článek
Říkal, že rozsah katastrofy z místa je těžké odhadnout, ale už je vidět, že voda vyplavila miny, naftu, veřejné záchody, je tam obrovské riziko kontaminace.
Už vyšlo nařízení, že tam, kde ještě teče voda v z kohoutku, už se má považovat za kontaminovanou. Já bych chtěl lidem doporučit mimo jiné, pokud chtějí fakt vidět aktuálně nejčerstvější informace přímo z místa a vidět, jak Ukrajinci pomáhají na místě, tak je dobré sledovat facebook nebo instagram Mirne.
Když jste mluvil s vašimi kolegy, humanitárními pracovníky, kteří pomáhají přímo v oblasti zasažené tou protrženou přehradou, na co si nejčastěji stěžují, že jim v tuhle chvíli chybí, aby tu těžkou situaci mohli zvládnout?
Myslím si, že absolutně nejhorší pro ně je to, že se v oblasti válčí, že ty humanitární aktivity, evakuace jsou ostřelované. Já na to nemám slov, to je zvěrstvo nejhoršího kalibru.
Já jsem teď slyšel, je to taková neoficiální informace, ale slyšíme od nich, že na ruské straně je to horší, že tam je horší zatopení, že Rusové systematicky zabavovali lodě, aby lidé nemohli utíkat přes řeku na ukrajinskou stranu.
A viděl jsem informaci, že to ukrajinští záchranáři už nevydrželi a šli zachraňovat lidi na levý břeh Dněpru, kde jich zachránili přes 100, ale bohužel po nich začali pak pálit Rusové, což odnesli tři lidé životem a bylo tam 10 raněných.
Takže si myslím, že když si lidé v Česku představí, jak vypadají obrovské povodně, s tím my máme nějaké zkušenosti, tak představa, že do toho probíhá válečný konflikt, je opravdu děsivá. Na místě je hodně lidí, je tam obrovské úsilí a pomáhat. Nejhorší je ta válka.
Voda z Kachovské přehrady zaplavila 600 kilometrů čtverečních. Úřady hlásí první oběti
Číst článek
Jakou pomoc poskytujete přímo vy?
Já osobně se snažím jenom otevřít téma duševního zdraví, protože si myslím, že Česká republika by měla pomalu směřovat i nějaké finance a úsilí do psychosociálních projektů a do budoucna třeba rozvíjet kapacity systému péče o duševní zdraví na Ukrajině.
Ale jak jsem říkal, byl jsem tady s kolegy z Diakonie, kteří už další dobu mají sbírku na pomoc Ukrajině. Teď vyhlásili další výzvu, i vzhledem k tomu, že jejich místní partneři pomáhají přímo na místě u Chersonu. Bez nich by to spousta lidí odnesla životem nebo s mnohem většími následky, než když je tam pomoc.
Jenom chci říct, že jsou tady všichni extrémně vděční za jakoukoliv pomoc a je tady obrovská radost, vděčnost z jakékoliv pomoci, která z Česka přichází.