Nejvíce ukrajinských uprchlíků přijali v Německu, Polsku a Česku. V Unii jich žije celkem 4,1 milionu
V Evropské unii žije přibližně 4,1 milionu ukrajinských válečných uprchlíků. Informoval o tom v pátek evropský statistický úřad Eurostat, který uvádí stav platný k 31. červenci tohoto roku. Oproti konci června je to nárůst o 45 915 lidí, tedy zhruba o 1,1 procenta. Nejvíce utečenců před ruskou válkou přijaly Německo, Polsko a Česká republika, která poskytuje dočasnou ochranou zhruba 360 000 z nich.
Německo přijalo přibližně 1,6 milionu Ukrajinců, kteří v EU požívají dočasný ochranný status, a Polsko téměř jeden milion. U Česka Eurostat uvádí 357 540 přijatých ukrajinských válečných uprchlíků.
Podle aktuálních českých statistik bylo k pondělní půlnoci v České republice 365 875 lidí s dočasnou ochranou a Česko udělilo přes půl milionu víz. Část lidí se ale vrátila na Ukrajinu.
Více ukrajinských válečných uprchlíků než v předchozím měsíci bylo na konci července v Nizozemsku (nárůst o 2,9 procenta), v Česku (plus 2,5 procenta) a v Německu (o 1,8 procenta více). Podle Eurostatu tvořily téměř polovinu osob s právem na dočasnou ochranu dospělé ženy a více než třetinu děti. Naopak dospělí muži netvoří ani pětinu.
Evropská unie v březnu 2022, krátce po napadení Ukrajiny, aktivovala směrnici o přechodné ochraně. Nouzový mechanismus může spustit při mimořádném přílivu uprchlíků. Ti tak mohou dostat co nejrychleji a bez byrokratických průtahů ochranný status.
Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. Mechanismus Evropské unie původně platil na jeden rok, ale nyní je prodloužen do 4. března 2024.