USA a Turecko jednají o Sýrii, ve hře je i zavedení bezletové zóny

Spojené státy a Turecko se připravují na nejhorší scénáře vývoje v Sýrii. Na setkání v Turecku jednali ministři zahraničí těchto států Hillary Clintonová a Ahmed Davotoglu i o době po Asadově pádu. Podle Clintonové by jedním ze současných řešení mohlo být zavedení bezletové zóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu při tiskové konferenci v Istanbulu

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu při tiskové konferenci v Istanbulu | Zdroj: Reuters

Ministryně Clintonová v souvislosti s možným zavedením bezletové zóny nad Sýrií zároveň uvedla, že jde o velmi citlivou a odpovědnou operaci, na které by musely oba státy úzce spolupracovat. Podle Clintonové je zásadní, aby bylo krveprolévání v Sýrii zastaveno a prezident Bašár Asad odstoupil.

Příprava krizového scénáře se neobešla bez zvážení možnosti, že by syrské vládní síly proti rebelům mohly použít také chemické zbraně.

Situaci v Sýrii bude Clintonová ještě diskutovat se zástupci opozice. Spojené státy se chtějí dohodnout na humanitární a politické podpoře. Dovážku zbraní do země už oficiálně odmítly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání USA a Turecka o situaci v Sýrii sledoval zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček

Rebelové po zavedení bezletových zón, které by je chránily před vládními nálety, volají už delší dobu. Západ se zatím zdráhal otevřeně poskytnout opozici vojenskou podporu a existují pouze novinové zprávy o tajných operacích, jako je pomoc při dodávkách zbraní posílaných a placených z arabských zemí.

Turecký tisk přitom spekuluje, že Západ a Turecko by teď mohly vytvořit i takzvané bezpečné koridory pro rebely a uprchlíky přímo na syrské půdě.

Bezletové zóny sehrály roli už při loňské válce v Libyi. Argumentem byla ochrana civilistů, nakonec ale zahraniční síly samy vstoupily do bojů a pomohly opozici svrhnout libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Turecko má obavy z kurdských ozbrojenců

Clintonová v Istanbulu také prohlásila, že Sýrie se nesmí stát základnou kurdských ozbrojenců bojujících proti Turecku. To totiž sleduje rostoucí aktivity kurdských protivládních rebelů v Sýrii a vyjadřuje obavy, že se konflikt může znovu přelít i do Turecka.

Samotné Američany zase znepokojuje přítomnost radikálních islamistů v řadách syrských rebelů. Podle amerických špionážních zdrojů už v Sýrii působí stovky militantních islamistů z okolních zemí. Budují si prý podobné sítě jako před lety v Iráku, takže mohou zkomplikovat uklidnění situace po případném svržení Asadova režimu.

Svobodná syrská armáda připouští, že konkurenční islamisté mají často lepší výzbroj a více peněz. Rebelové to používají jako argument, proč by sami měli dostávat více zbraní, a to i ze Západu.

Americká ministryně zahraničí Turecko navštívila v rámci návratu do vlasti ze své cesty po Africe.

ČRo, Břetislav Tureček, Matěj Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme