Západ Spojených států sužují vlny veder. Teploty stoupají i nad 50 stupňů, přibývá rozsáhlých požárů
Západ Spojených států už několikátým dnem za sebou sužují vlny veder - například v Kalifornii se teploty pohybovaly okolo 45 stupňů, v Údolí smrti se dostaly i nad 50 stupňů. Vedro způsobuje i výpadky elektřiny a rozsáhlé požáry, kvůli kterým musely tisíce lidí opustit své domovy.
Úřady nabádají obyvatele zasažených oblastí, aby omezili spotřebu elektřiny, dodržovali pitný režim a omezili venkovní aktivity na chladnější části dne. Varují i před zdravotními komplikacemi. Některá města proto otevřela nové veřejné klimatizované prostory, kde si mohou lidé od teplem odpočinout.
Vlna veder stojí i za zvýšeným výskytem rozsáhlých požárů. Na hranicích Kalifornie a Nevady se jen ze soboty na neděli oblast zasažená plameny zdvojnásobila poté, co se zvedl vítr a v kouřovém oblaku se objevily blesky. Své domovy tak následně musely opustit tisíce lidí. Hasiči se snaží ohně uhasit shazováním vody z letadel, podle některých z nich se ale voda vypaří ještě před tím, než dopadne na zem.
S ohněm bojuje také Arizona, kde mají požáry oběti na životech - při pádu záchranářského letadla u komunity Wikieup zemřeli dva hasiči. Plameny se během víkendu rozšířily i ve státech Oregon a Idaho, kde guvernér Brad Little vyhlásil stav nebezpečí a povolal na pomoc Národní gardu, informuje americký server CNBC.
Rekordní teploty
Současná vlna veder se zapisuje i do historických tabulek. V Las Vegas v Nevadě se víkendové teploty dostaly až k 47 stupňům Celsia teprve počtvrté, pro kalifornské Center Valley bylo víkendových 44 stupňů dosavadním maximem.
V Údolí smrti pak teploty překonaly hranici 54 stupňů, čímž se vyrovnaly hodnotám z loňského srpna. Tepleji bylo v oblasti podle dochovaných záznamů pouze v roce 1913, kdy měla rtuť na teploměru vyšplhat až k 56,7 stupňům Celsia. Jak ale píše BBC News, někteří odborníci přesnost těchto zápisů zpochybňují a současné teploty považují na nejvyšší, které byly kdy na celé planetě spolehlivě naměřeny.
Spojené státy bojovaly s vysokými teplotami už během června, v souvislosti s vedrem byly tehdy zaznamenány i stovky náhlých úmrtí. Podle dat Programu Copernicus šlo o nejteplejší červen v historii USA. A experti se shodují, že podobně extrémní počasí může i být vzhledem ke změnám klimatu stále častější.

#EUSpace for #ClimateChange monitoring
A new #heatwave is ongoing on the North American West Coast and disastrous #wildfires are bursting around #Canada🇨🇦 and the US🇺🇸
⬇️ @Copernicus EU #Sentinel3🇪🇺🛰️ view of the #BootlegFire in #Oregon acquired on 9 July at 18:45 UTC
#ORFires
11:10 – 11. 07. 2021