Arabská média: Evropa má na válečné uprchlíky dvojí metr. Zatímco Syřany odrazovala, Ukrajince vítá
Ruská invaze na Ukrajinu odhalila nejen pravou povahu režimu Vladimira Putina, ale i negativní stránky Evropy. Tak konflikt hodnotí média a veřejnost mimo jiné v arabském světě. O podporu arabských i dalších zemí Blízkého východu přitom v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině stojí nejen obě válčící strany, ale i Evropská unie a Západ, které například ropu a zemní plyn z Blízkého východu potřebují jako náhradu za suroviny z Ruska.
Arabská média upozorňují hlavně na dvojí metr, jakým podle nich Evropané měří Ukrajincům na jedné straně, a ne-Evropanům na straně druhé. Ať už jde o Syřany, Afghánce a další oběti současných nebo nedávných konfliktů.
Článek saúdského státního webu Arab News například ukazuje postoje Česka, Polska a Maďarska vůči běžencům. Zatímco nyní země přijímají statisíce ukrajinských uprchlíků, ty ze Sýrie odmítaly a dokonce riskovaly i spory s institucemi Evropské unie. Pro českou vládu tehdy bylo problémem i přijetí 50 syrských dětí.
Případů koronaviru kvůli uprchlíkům z Ukrajiny nepřibývá, ujistilo ministerstvo
Číst článek
Kritika se ale netýká pouze těchto tří zemí. Jako ještě vážnější příklad se uvádí Dánsko, kde zákonodárci požadují, aby se na ukrajinské uprchlíky nevztahoval zákon z roku 2016, který válečným uprchlíkům nedovoloval přinést si majetek v hodnotě vyšší než 10 tisíc dánských korun, tedy v přepočtu přibližně 30 tisíc českých korun, a měl odradit syrské uprchlíky od touhy žít v Dánsku. Zmiňuje se i například Irsko a jeho přístup.
Podle arabských médií většinou nejde o to, že Evropané raději přijímají sobě kulturně bližší Ukrajince, než muslimy a Afričany, ale že proti příchodu těch druhých se v některých případech vytvořily institucionální překážky, které se teď pro Ukrajince ruší. To odporuje evropským zásadám o rovnosti před zákonem.
Státy jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty hrají důležitou roli při vyjednávání o dalších sankcích vůči Rusku a v posledních týdnech odmítají koordinovat své kroky s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten po nich přitom chce, aby navýšily těžbu ropy a zmírnily tak dopady sankcí a výpadku ropných dodávek z Ruska.
Mezinárodní měnový fond poskytne Ukrajině balíček 1,4 miliardy dolarů, finanční pomoc schválily i USA
Číst článek
Arabský pocit ukřivděnosti vůči Západu využívá i ruská propaganda. A zatímco ruská státní média a jejich dezinformace jsou v Evropě zakázané, třeba v arabském světě ruská propagandistická stanice RT vysílá dál a ovlivňuje tamní veřejné mínění k svému prospěchu.
Obyvatelé Blízkého východu jsou i bez ruské propagandy vůči Západu víc skeptičtí. A sociální sítě v arabském světě jsou nyní plné příspěvků o tom, jak jsou Ukrajinci privilegovaní, zatímco vůči muslimům se Západ chová diskriminačně až rasisticky.
Autoritářské státy se sice na názory společnosti příliš neohlížejí, když se jim to ale bude hodit k prosazování jejich vlastních zájmů, určitě toho rády využijí. Přinejmenším k tomu, aby během případného jednání se Západem zvýšily svou cenu.