Letecké spojení s Británií přerušilo kvůli mutaci koronaviru přes 40 zemí. Na hranicích stojí i kamiony
Už přes čtyřicet států světa včetně většiny zemí Evropské unie přerušilo letecké spojení s Británií. Francie uzavřela i Eurotunel, který ji se Spojeným královstvím spojuje. Na hranicích uvízly desítky tisíc lidí a tisíce kamionů. To vše kvůli nové mutaci koronaviru, která se šíří hlavně na jihu Anglie a je víc nakažlivá než dosud známé verze viru.
Dočasně přerušily letecké spojení s Británií státy jako Izrael nebo Chorvatsko. Ke stejnému kroku sáhlo v pondělí i Česko, které lety přerušilo do konce roku a zároveň povinně nařizuje karanténu všem, kteří byli v Británii déle než dvanáct hodin. Některé země jdou však ještě dál a cestování ze Spojeného království zakazují úplně – jde například o Omán, Saúdskou Arábii či Guatemalu.
Nová mutace koronaviru odřízla Británii a způsobila chaos v dopravě. Jak vznikla a proč vyvolává obavy?
Číst článek
Svou hranici zcela uzavřela i Francie. Tajemník francouzského ministerstva pro evropské záležitosti Clément Beanute všem uvízlým radil, aby se nechali otestovat a počkali, dokud se nepodaří komplikace s cestováním vyřešit. Francie by totiž chtěla o případné další regulaci cest z Británie rozhodnout nejpozději ve středu. O společném postupu vůči Británii jednají i evropští diplomaté v Bruselu. Jednou z variant, která aktuálně přichází v úvahu, jsou povinné negativní testy.
Kvůli epidemické situaci a omezení cestování z Velké Británie na hranicích uvízly také tisíce kamionů. Britský premiér Boris Johnson však ujišťuje, že nákladní vozy zajišťují jen dvacet procent dovozu a nedostatek potravin v zemi nehrozí. Před hrozícím nedostatkem některého zboží již varovaly například obchodní řetězce Tesco a Sainsbury's, obecný nedostatek zásob ale také vyloučily.
Mutace viru
Nová mutace koronaviru se na rozdíl od již známých šíří snadněji. Podle britských virologů je až o sedmdesát procent nakažlivější a šíří se rychleji i mezi dětmi. Zdravotníci však nemají informace o tom, že by byla smrtelnější. Britští vědci navíc ujišťují, že by na mutaci měly platit i již vyvinuté vakcíny. Expert z Univerzity z Glasgow David Robertson ale podle BBC varuje, že v případě dalších mutací je možné, že by se vyvinuly takové kmeny, proti kterým by vakcíny účinné nebyly.
Nejrychleji se nová mutace viru šíří hlavně na jihu Anglie a v Londýně, kde starší verzi postupně nahrazuje. Její výskyt potvrdilo už také Nizozemsko, Belgie nebo Itálie. Nová mutace koronaviru se objevila i v Dánsku, na což reagovalo Švédsko pozastavením cestování mezi oběma zeměmi, stejně jako v případě Spojeného království.