Zachránit osud konzervativců má nová britská premiérka Trussová. Hrozí ale, že se strana potopí

Skandály Borise Johnsona, měsíce trvající výběr nového předsedy a premiéra. Ve Velké Británii zakončili léto velkolepě: očekávaným verdiktem. Na nejvyšší politický post v zemi straníci dosadili Liz Trussovou. Od jejího kabinetu lze očekávat kontinuitu. Jak ji charakterizoval pro iROZHLAS.cz profesor z univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň, je stoupenkyní „tradičního konzervativního receptu“. Což ale může být za současné ekonomické krize problém.

Analýza Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třetí premirérkou v historii Velké Británie se stane Liz Trussová

Třetí premirérkou v historii Velké Británie se stane Liz Trussová | Foto: Molly Darlington | Zdroj: Reuters

Trussová zvítězila ve stranickém klání v poměru 57 ku 42. Hlasovalo pro ni přes 81 tisíc členů, zatímco pro jejího protivníka a někdejšího ministra financí Rishiho Sunaka 60 tisíc. „Děkuji za vaši důvěru, kterou jste ve mě vložili. Mohu vést nejlepší stranu na světě,“ hřímala čerstvě zvolená šéfka konzervativců.

Cestu na vrchol měla spletitou. Do parlamentu se dostala až napotřetí, zvolena byla v roce 2010. Od té doby však její kariéra strmě stoupala. O pouhé dva roky později se totiž stala ministryní školství, od 2019 vedla britskou diplomacii, nyní se ujala vedení celého kabinetu.

Hlavním heslem její kampaně za zvolení byl příslib, že udrží nízké daně. Zatímco její oponent mluvil o tom, že nechce slibovat pohádky. „Na rozdíl od Sunaka není Trussová považována za odbornici na ekonomiku. Což zvyšuje nervozitu finančních a ekonomických trhů, takže se hovoří i o možné krizi státních financí,“ poznamenal k tomu odborník Jiří Přibáň, který v Británii vyučuje na univerzitě v Cardiffu.

Zatímco se politické špičky věnovaly kampani, obyvatelé Velké Británie se museli potýkat s nejvyšší inflací od roku 1982, v červenci vystoupala na 10,1 procenta. Zdražování je cítit zejména na cenách energií, pohonných hmot, potravin a nealkoholických nápojů. Lidé se navíc potýkají s krizí bydlení, poznamenal web Sky News.

A že by nová premiérka nabízela jednoznačná řešení, není tak úplně pravda. „Vágnost jejího programu je skutečně znepokojující,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Přibáň.

Rishi Sunak a Liz Trussová odchází z televizní debaty | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

„Británii – podobně jako jiné evropské země – čeká těžká zima s astronomickými cenami za energie a další životní náklady, které povedou nejen ke stávkám a protestům, ale také zvýšené kriminalitě a riziku sociálních nepokojů, jakých jsme zde byli svědky v důsledku ekonomické krize na konci první dekády tohoto století,“ komentoval.

Směr? Udržovat

Na to ale Trussová nabízí „tradiční konzervativní recept“: nízké daně a daňové úlevy, třeba pro ty, kteří zůstávají doma s malými dětmi nebo staršími příbuznými.

Změnu od nové premiérky nelze očekávat. Podle svých předchozích vyjádření, ostatně i svého projevu po zvolení, je jasné, že bude udržovat kontinuitu předchozí vlády a „přítele Borise“, tedy po skandálech odcházejícího Borise Johnsona. „Drahý Borisi, zvládl jsi brexit. Zničil jsi Jeremyho Corbyna (bývalý šéf opoziční Labouristické strany – pozn. red.). Zavedl jsi vakcíny. A postavil ses Vladimiru Putinovi. Jsi obdivovaný od Kyjeva po Carlisle,“ směřovala děkovnou řeč k odcházejícímu předsedovi.

Ne všichni spolustraníci však měli na aférami prolezlé Johnsonovo premiérské období stejně pozitivní pohled. Třeba právě vyzývatel Sunak byl jedním z těch, kteří rozpoutali vnitřní „rebelii“ tím, že rezignoval na post ministra financí.

Příběh Borisova hořkého konce. Britský premiér Johnson se u moci držel přes všechny skandály

Číst článek

Partygate ani jiné skandály nebyly pro expremiéra dostatečným důvodem k rezignaci, až právě největší odliv ministrů z vlády v historii ho donutil mandát složit. Johnson rezignoval 7. července se slovy: „Chci, abyste věděli, jak moc mě mrzí, že se vzdávám nejlepší práce na světě.“

Na nesourodý postoj konzervativců upozornil server Politico v podcastu Westminster Insider. „Konzervativci se ani nedokážou dohodnout, zda by měl Boris Johnson odstoupit, nebo ne, nyní vybírají nový směr, kterým se jejich strana vydá a kdo bude jejich další lídr,“ zaznělo v něm.

Politiku Konzervativní strany totiž v posledních letech určovala Johnsonova osobnost. Zejména ve chvíli, kdy se ujal moci během neúspěšného a zdlouhavého vyjednávání kolem brexitu.

„Boris Johnson je v Konzervativní straně stále velmi populární. Podle průzkumu konzervativní organizace, která se jmenuje Conservative Home, by si asi třetina členů strany přála, aby v soupeření figuroval i Boris Johnson. Ta strana jako taková je s ním velmi spokojená nebo tam má stále řadu příznivců,“ komentoval analytik Českého rozhlasu Filip Nerad v podcastu Vinohradská 12. K podobným závěrům došel také průzkum YouGov.

On a personal level, Liz Truss is not an obvious improvement over Boris Johnson (even after their differing levels of fame are taken into account) and she loses to Starmer in terms of competence and likeability

yougov.co.uk/topics/politic…

12:02 – 03. 09. 2022

14 49

Do čela konzervativců

Naladění na stejnou notu s oblíbeným předsedou zřejmě vyneslo několik cenných hlasů pro jeho spřízněnkyni Trussovou. Ta nicméně není klasickou reprezentantkou konzervativců, své rodiče charakterizovala jako zastánce „levého křídla“, v mládí sama vystupovala za Liberální demokraty.

Mary Elizabeth Trussová se narodila v Oxfordu, kde později na univerzitě studovala filozofii, politiku a ekonomiku. Právě při studiích změnila stranickou orientaci a připojila se ke Konzervativní straně.

Je častovaná mnoha přezdívkami. CBS News například vzpomínaly „lidský ruční granát“ kvůli její vznětlivé povaze. Trussová údajně špatně snáší, když se věci nevyvíjí podle jejích představ. Tento povahový rys potvrdil její bratr. Pro BBC Radio 4 řekl, že jeho sestra velmi nerada prohrávala během tradičních rodinných deskových her, od kterých raději odbíhala, než aby čelila prohře.

47letá politička je taktéž nazývána „novou Železnou lady“. Ona sama toto připodobňování nerada slyší, přestože možností srovnávání je vícero. Třeba BBC v jejím profilu poznamenala, že jako devítiletá hrála Thatcherovou ve školní hře.

„Liz Trussová se svým vystupováním, dikcí, rázností, ale i tím, jak se někdy obléká, jak vystupuje na veřejnosti, se hodně stylizuje právě do Margaret Thatcherové,“ poznamenal ve Vinohradské 12 Nerad.

Liz Truss actually dresses up like Margaret Thatcher. She has a dressing up box in her dressing up room where she goes to dress up as Maggie. One wonders if she acts out in front of a mirror, trying out her Maggie voice “ The lady’s not for trusting!” hoping for a miner’s strike?

00:07 – 16. 07. 2022

14 86

„Její úkol bude mnohem obtížnější,“ upozornil nicméně Přibáň. Současná situace, ve které se britské ostrovy nachází, bude podle něj „vyžadovat churchillovského ducha a politické schopnosti“.

„Bude muset řešit problémy války i míru, chudoby i prosperity v míře, v jaké jsme toho desetiletí nebyli svědky,“ vysvětlil. Přitom právě vedení Konzervativní strany se nesetkává u britských občanů přílišného očekávání. Podle průzkumu YouGov jim pouze 13 procent důvěřuje, že zvládnou vyřešit současnou krizi. Naproti tomu labouristům by věřilo 28 procent dotázaných.

Konzervativci vládnou již 12 let, jak ukázaly ale poslední komunální volby, labouristé sílí. Získali i některé konzervativní bašty, třeba Londýn. Navíc je současná výměna na premiérském postu již třetí během šesti let.

Transparenty na podporu Trussové, slovní hříčka s jejím jménem. „Věříme v Liz.“ | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

„Labouristé sice dlouhodobě posilovali díky skandálům Johnsonovy vlády, ale v danou chvíli nejde o to, jestli se otáčí kormidlo, protože, obrazně řečeno, hrozí, že se potopí celá loď,“ poznamenal pro iROZHLAS.cz Přibáň.

Tříměsíční volební maraton, ve kterém konzervativci rozhodovali o svém novém vedení, dobíhá do cílové rovinky v úterý. Odcházející Johnson předá rezignaci královně Alžbětě a zároveň představí jméno nástupkyně. Netradičně se tak stane na zámku Balmoral. Ještě pár týdnů zpátky panovnice slibovala, že se přesune do Buckinghamského paláce, její zdravotní problémy, které se propisují na mobilitě, ji však donutily přehodnotit plány. Johnson a nová premiérka si za ní udělají výlet do Skotska.

Trussová se stane 15. premiérem, kterého uvítá do úřadu, a teprve třetí ženskou představitelkou v britské historii.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme