Od 450 až po 9 800 korun ročně. Podívejte se na přehled koncesionářských poplatků v Evropě

Čeští poslanci budou příští rok ve sněmovně diskutovat o změnách v koncesionářských poplatcích pro veřejnoprávní média. Ta fungují i v řadě dalších evropských zemích. Systémy financování v jednotlivých státech se ale mírně liší. Jak vypadají, připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radiožurnál, Český rozhlas, rádio, rozhlas, mikrofon (ilustrační foto)

V Česku se koncesionářské poplatky týkají Českého rozhlasu a České televize | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Koncesionářské poplatky na Slovensku se v roce 2011 pokusila zcela zrušit vláda premiérky Ivety Radičové (dříve SDKÚ-DS ).

Souviselo to s komplexnějšími změnami, mezi které patřilo i sloučení slovenského rozhlasu a televize do jedné instituce. Poplatky měly být zrušené od roku 2013. Jenže mezi tím se vláda změnila, přišel Robert Fico (Smer-SD) a rozhodl, že se nic rušit nebude.

3:28

SPD chce částečně zrušit koncesionářské poplatky. ‚Útok na nezávislost médií,‘ kritizuje návrh Kalousek

Číst článek

Letos v září slovenský parlament zrušil povinné poplatky pro důchodce a příjemce dávek v hmotné nouzi. Výše poplatků ale nepokryje rozpočet RTVS a zbytek tak musí doplácet stát.

O částce se musí každý rok vyjednávat. To zvyšuje možnost politických tlaků na médium. Podle Bratislavského institutu INESS za poslední čtyři roky stát RTVS zaplatil v přepočtu 642 milionů korun. Koncesionáři platí měsíčně v přepočtu necelých 120 korun.

Formu koncesionářských poplatků mají i v Polsku. Pokud lidé zaplatí celý rok najednou, dělá to v přepočtu asi 450 korun. Skoro 3 miliony domácností je ale neplatí. Polská televize a rozhlas tak mají problémy s financováním. Vládní strana Právo a spravedlnost chce i proto státní média platit ze státního rozpočtu.

Tlak na BBC 

V Německu jsou poplatky daleko vyšší. Měsíčně to vychází v přepočtu na skoro 450 korun za domácnost. Platit přitom musí i lidé, kteří přijímač nemají. Ještě víc je to v Rakousku, kde za stanici ORF lidé platí v přepočtu skoro 600 korun měsíčně.

Zajímavým případem je Švýcarsko, kde loni obyvatelé zrušení koncesionářských poplatků odmítli v referendu. Ročně přitom Švýcaři zaplatí v přepočtu 9 800 korun.

New York Times: Osud BBC mají v rukou její kritici. Premiér Johnson jí opovrhuje

Číst článek

V Británii mají také systém koncesionářských poplatků, jen mu říkají televizní licence. Každá domácnost, která nějakým způsobem přijímá BBC, platí ročně 154 liber a 50 pencí, to znamená asi 4 600 korun.

Stávající premiér Boris Johnson v předvolební kampani naznačil, že by televizní poplatky zrušil a zajistil by financování jinak. Jak konzervativci, tak labouristi před volbami vinili BBC ze zaujatosti.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme