Od 450 až po 9 800 korun ročně. Podívejte se na přehled koncesionářských poplatků v Evropě
Čeští poslanci budou příští rok ve sněmovně diskutovat o změnách v koncesionářských poplatcích pro veřejnoprávní média. Ta fungují i v řadě dalších evropských zemích. Systémy financování v jednotlivých státech se ale mírně liší. Jak vypadají, připravil Radiožurnál.
Koncesionářské poplatky na Slovensku se v roce 2011 pokusila zcela zrušit vláda premiérky Ivety Radičové (dříve SDKÚ-DS ).
Souviselo to s komplexnějšími změnami, mezi které patřilo i sloučení slovenského rozhlasu a televize do jedné instituce. Poplatky měly být zrušené od roku 2013. Jenže mezi tím se vláda změnila, přišel Robert Fico (Smer-SD) a rozhodl, že se nic rušit nebude.
SPD chce částečně zrušit koncesionářské poplatky. ‚Útok na nezávislost médií,‘ kritizuje návrh Kalousek
Číst článek
Letos v září slovenský parlament zrušil povinné poplatky pro důchodce a příjemce dávek v hmotné nouzi. Výše poplatků ale nepokryje rozpočet RTVS a zbytek tak musí doplácet stát.
O částce se musí každý rok vyjednávat. To zvyšuje možnost politických tlaků na médium. Podle Bratislavského institutu INESS za poslední čtyři roky stát RTVS zaplatil v přepočtu 642 milionů korun. Koncesionáři platí měsíčně v přepočtu necelých 120 korun.
Formu koncesionářských poplatků mají i v Polsku. Pokud lidé zaplatí celý rok najednou, dělá to v přepočtu asi 450 korun. Skoro 3 miliony domácností je ale neplatí. Polská televize a rozhlas tak mají problémy s financováním. Vládní strana Právo a spravedlnost chce i proto státní média platit ze státního rozpočtu.
Tlak na BBC
V Německu jsou poplatky daleko vyšší. Měsíčně to vychází v přepočtu na skoro 450 korun za domácnost. Platit přitom musí i lidé, kteří přijímač nemají. Ještě víc je to v Rakousku, kde za stanici ORF lidé platí v přepočtu skoro 600 korun měsíčně.
Zajímavým případem je Švýcarsko, kde loni obyvatelé zrušení koncesionářských poplatků odmítli v referendu. Ročně přitom Švýcaři zaplatí v přepočtu 9 800 korun.
New York Times: Osud BBC mají v rukou její kritici. Premiér Johnson jí opovrhuje
Číst článek
V Británii mají také systém koncesionářských poplatků, jen mu říkají televizní licence. Každá domácnost, která nějakým způsobem přijímá BBC, platí ročně 154 liber a 50 pencí, to znamená asi 4 600 korun.
Stávající premiér Boris Johnson v předvolební kampani naznačil, že by televizní poplatky zrušil a zajistil by financování jinak. Jak konzervativci, tak labouristi před volbami vinili BBC ze zaujatosti.