Znalec u švýcarského soudu zpochybnil jednání bývalých manažerů MUS

Finanční expert švýcarské policie u soudu v Bellinzoně zpochybnil jednání bývalých manažerů Mostecké uhelné. Sporná investice ve výši 150 milionů dolarů představovala 60 procent hodnoty celé firmy a podle jeho názoru byla neobvyklá, riziková a v podstatě nesmyslná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova federálního trestního soudu ve švýcarské Bellinzoně

Budova federálního trestního soudu ve švýcarské Bellinzoně | Zdroj: ČTK

Prokuratura tvrdí, že bývalí manažeři Mostecké uhelné tuto částku v průběhu let úmyslně vyvedli ze společnosti, aby získali zdroje na odkup akcií. Část peněz šla prý i na korupci.

Oficiálně mělo jít o pojistku proti fluktuacím kurzu koruny a o snahu ušetřit firmě na daních díky uložení peněz v daňovém ráji. Expert nicméně smysluplnost takového jednání zpochybnil.

Mostecká uhelná podle jeho zjištění do té doby v dolarech neinvestovala. Přestože mělo jít o pojistku proti změně kurzu, firma na ní právě kvůli pádu dolaru prodělala přes 800 milionů korun. Pokud by šlo skutečně o snahu ušetřit na daních, podle experta by navíc bylo zbytečné měnit koruny na dolary.

Soud dál vyslýchá svědky

Soud vyslechne ještě nejméně jednoho svědka, experta ze švýcarského ministerstva vnitra. Většina důkazů je ale v listinné podobě a jejich předkládání a zkoumání by mělo zabrat ještě asi tři týdny.

Čtyři obžalovaní Češi, kteří se jednání účastní, se pokusili ke spisu připojit své písemné výpovědi. Chtěli tak napodobit Belgičana Jacquesa de Grooteho, kterému to vzhledem k věku senát umožnil.

Soudci ovšem jejich žádost zamítli s tím, že měli možnost vypovídat, ale nevyužili ji. Belgičan de Groote od začátku vyšetřování s úřady spolupracuje a na otázky soudců odpovídal.

Právníci pak alespoň žádali vrácení dokumentů. Obávají se totiž, že by se mohly dostat až do České republiky, kde by je stání zastupitelství mohlo využít v paralelním procesu, a poškodit tak jejich klienty. Obžalovaní stejným způsobem zdůvodňovali i svou neochotu vypovídat.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme