Zranění či nemoc pomohou v Bulharsku vyléčit česky mluvící lékaři

Léto je tady a tisíce Čechů vyrážejí do zahraničí na dovolenou, nejčastěji k moři. Málokdo si pochopitelně připouští, že by se mu mohlo něco přihodit. Takové zranění či nemoc ale dokážou prázdniny velmi znepříjemnit. A problémem může být i jazyková bariéra. V Bulharsku se ale našim turistům lékaři přizpůsobují, učí se totiž česky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulhaři se kvůli českým turistům učí česky

Bulhaři se kvůli českým turistům učí česky | Foto: Robert Mikoláš

„Ano, dost turisti. Pořád pracujem. Už jsem se podíval na šest až sedm lidí a mám ještě dopoledne každou půlhodinu jeden pacient,“ říká mi hned na úvod doktor Trandafilov, specialista traumatolog, který se stará o hotelové hosty ubytované jižně od Burgasu.

U nohou mu leží zdravotnická brašna, mobilní telefon má neustále po ruce. Funguje, jak se říká, na zavolání a práce má až nad hlavu:

„Dneska úrazy na ruce, noze, zánět uší – to často bývá na dovolenku, střevní potíže,“ vypočítává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česky mluvícího lékaře zpovídal v Bulharsku redaktor ČRo Robert Mikoláš

Zatím prý až na jeden infarkt ale nemusel řešit nic vážného. Kilometry naježděné mezi letovisky Primorsko, Carevo, Kiten, Lozenec i Sozopol nicméně už nepočítá:


„Každý den je jiný, ale obyčejně 10 lidí každý den,“ odpovídá poté, co mu zazvonil telefon. Naštěstí to byl někdo z jeho rodiny a ne pacient. V tu chvíli je nasnadě velmi důležitá otázka: jak je to s placením jeho lékařského zákroku.

„Všechny český turisti nebudou platit. Oni jsou pojištěný z kancelarije a já mám kontakt z češký pojišťovni. Všechno je zdarma,“ uklidňuje doktor Trandafilov.

Co však, když nejsem pojištěn, namítám a přidávám několik příkladů ze zahraničí, kdy se Češi po ošetření dostali do vážných finančních problémů nebo je dokonce v nemocnici odmítli přijmout, pokud nezaplatí předem.

„V evropské unie se emergency neplatí,“ dodává. V každém případě tím však nikomu neradí, aby do zahraničí odjel nepojištěn. Stejně tak je jasné, že závažnější případy on sám řešit nemůže.

Restaurace Lilie nabízí v bulharském Primorsku i českou kuchyni | Foto: Robert Mikoláš

„Kdyby něco potreboval, spolupracujem státná i sukormá nemocnice v Burgase. Zavoláme sanitku a pacienta odvezem do nemocnice,“ vysvětluje doktor.

A jak hodnotí Čechy jako pacienty?

„Český pacient je perfektný. Dělá, co potrebujem, bere léky, jak jim řeknem. Obvykle se rychle zlepší. Není problémy,“ pochvaluje si je doktor Trandafilov. Přesto všem radí, aby nemoci či zranění předcházeli.

A protože se nacházíme u moře, kde slunce doslova pálí, a to i když je schováno v mracích, doporučuje se pravidelně mazat krémem s co nejvyšším ochranným faktorem. Jak podotýká, Češi mají světlou pokožku, takže se mohou o to rychleji spálit.

Pozor si však podle něho mají lidé dávat i při konzumaci jídla. Hotelové jídlo podle něho problém nepředstavuje, pozor si ale turisté mají dát na jídlo prodávané na pláži či mimo hotel.

Robert Mikoláš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme