Podle Terezy Friedrichové v české politice narůstá míra vulgarizace. „Myslím si, že je to tím, že se politická kampaň vede permanentně po celé volební období,“ vysvětluje.
Martin Buchtík zdůrazňuje, že většina voleb se v poslední době rozhoduje v posledních 14 dnech. V Česku nyní vidíme dva voličské tábory – vládní a opoziční.
„Je nutné zvětšovat skupinu lidí, která ví o problematických částech našeho systému, aby po nich byla větší politická poptávka,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Česko přistupuje podle ministra pro životní prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL ke klimatickým závazkům Evropské unie realisticky. Připouští však, že postoje členů vlády k politice EU se liší.
Česká opozice se k Trumpovi před jeho nástupem do funkce vehementně hlásila, jenže jeho počínání ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině nebo jeho zpochybňování NATO tuto podporu problematizují.
O volebních výsledcích ze všeho nejvíc rozhodují nálady. Radost, naděje, nespokojenost nebo strach. Opozici to došlo už dávno, a tak v kampani přednostně sází na emoce.
„K reprezentativnímu setkání ohledně zajištění bezpečnosti země u nás nedošlo,“ shrnuje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček. „Opozice se ani neobtěžovala přijít.“
Je trochu zvláštní pozorovat dospělé muže, zaseknuté ve své době, ve svých symbolech, jak se poměrně na sílu snaží všechnu komunikaci odehrávat pomocí odkazů na komiksové a fantazijní světy.
Společnost si zvykla, že lídři jsou hřmotní hulváti, kteří ukřičí ostatní. Proto letošní volby pro ODS nejspíše nedopadnou dobře, myslí si Petr Havlík, spoluzakladatel ODS.
Způsobu vládnutí slovenského premiéra Roberta Fica, který se vymyká demokratickým standardům, otevřel brány jeho předchůdce Igor Matovič. To on začal zacházet s realitou zcela svévolně.
Sněmovna ve čtvrtek neprojednala předlohu předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše o pětiletém zmrazení platů vrcholných politiků. Výsledek hlasování se předem očekával.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) přichází necelý rok před volbami s novým komunikačním stylem, který má voličům jednodušeji ukázat, že je kabinet úspěšný.
V jednom je Babiš upřímný a konzistentní. Kudy chodí, tudy si stěžuje na poměrný volební systém, ve kterém první na pásce nebere všechno. Přesto se snaží mobilizovat voliče.
Průzkum ukázal, že jsou lidé na politickou elitu poměrně přísní. „Vnímají, že by měla platit silná morální pravidla, minimálně taková, jaká klademe na sebe, někdy dokonce přísnější,“ říká socioložka.
Lipavský, Kalousek, Grolich. Tři výrazné tváře české politiky, o kterých se teď mluví. Mají za sebou velké rozhodnutí. Věnujeme se jim se třemi různými komentátory.
„Jestli si Hladík myslí, že zavádění metod vylučování členů pro jejich názory je cesta vzhůru, tak na to říkám, že to je hrubý omyl,“ řekl exšéf lidovců Cyril Svoboda.
Důvod útoku na STAN je jasný: Koalice SPOLU ví, že se v eurovolbách nebude přetahovat o hlasy s hnutím ANO, ale právě se Starosty. Ti mají slušně našlápnuto, vzhledem ke kampani Víta Rakušana.
Jediné opoziční hnutí, které neztrácí podporu proti ANO, je SPD. „Andrej Babiš je pro voliče SPD někdo, kdo už tady vládl a kdo už dostal příležitost,“ vysvětluje politolog Ladislav Mrklas.
Zemřel Karel Schwarzenberg, který komentoval tuzemské i zahraniční dění také v rozhovorech Českého rozhlasu. Jeden takový vedl v roce 2018. Mluvil v něm o směřování Ruska i Miloši Zemanovi.
Politici si při komunikaci s voliči i mezi sebou navykli přirovnávat svoji práci k výkonům fotbalistů. Ministr spravedlnosti sice nedávno dostal žlutou kartu, červenou čáru ale zjevně nepřekročil.
Na některé voliče mohou být vládní balíčky ještě mírné, míní brněnský politolog Michal Pink. Ale dodává, že se ukáže i to, jak s postoji lidí k nim naloží opozice.
Ochota předešlého vedení ČSSD spolupracovat s Babišem coby premiérem v roli koaličního partnera dílo zkázy dokonala. ČSSD se stala nevěrohodnou pro mnoho voličů, kteří se obávali o osud demokracie.
Průzkum agentury Median nezahrnuje volební koalice z říjnových voleb. Do dolní komory by se dostali také Piráti, TOP 09 a na rozdíl od minulých voleb i ČSSD.