Rozsáhlá analýza konstatuje, že reforma dávek by mohla některým situaci ještě zhoršit. V pravidelném pořadu Radiožurnálu to sdělil sociolog a šéf agentury PAQ Research Daniel Prokop.
Podle koalice změny v důchodech zajistí, že stát bude mít dostatečné prostředky na důchody současných třicátníků a čtyřicátníků. Od normy si slibují také snížení deficitů důchodového systému.
Důchod od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobírá zhruba 2,85 milionu lidí. Další desetitisíce penzí vyplácejí systémy resortů obrany, vnitra a spravedlnosti.
Poslanecká sněmovna projednávala možné změny v důchodovém systému. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil vládní návrh za okrádání penzistů, podle vládní ODS ale jde o nutné kroky.
Nejvyšší důchodovou dávku v takzvaném prvním pilíři systému penzí pobírají důchodci v Norsku. Češi si v absolutním srovnání vedli nadprůměrně s částkou překračující 16 000 korun.
Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu by sociální správa nižší penzi automaticky dorovnala. Předloha vládní novely nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Na neřešení problému nízkých disidentských penzí upozornil nedávno signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád.
„Je třeba zásadně vycházet z principu solidarity a subsidiarity. Nejdřív se má senior o sebe postarat sám, dále jeho nejbližší sociální okolí. Pak teprve veřejnost,“ vypočítává ekonom Jaroslav Šetek
„Nejsem si ale jist, zda protesty proti konsolidačnímu balíčku mají cíle jasné,“ řekl Daniel Prokop v rozhovoru pro Radiožurnál. Pochopení má pro stávku ve školství.
„Aktuální reforma možná není ideální, nicméně v současné situaci je jediná možná. Krach poslední důchodové reformy odradí ještě nejednu vládu od skutečných reforem,“ míní komentátorka Julie Hrstková.
„Vláda se například věnovala minimálnímu důchodu, ale nastavila ho na zcela nesmyslné hranici 8000 korun,“ říká předseda ČSSD Michal Šmarda v rozhovoru pro Radiožurnál