„Když tělo stojí, tak mu mozek říká: Žiješ. Když ho položíte, mozek říká: Tělo, jsi nemocné, je to s tebou špatné,“ objasňuje vedoucí lékař jednotky intenzívní péče Kliniky popáleninové medicíny.
Děti opravdu vnímají vizuální podobu jídla. A pakliže to jídlo vypadá jinak, to dítě si nevymýšlí, ono najednou to jídlo nepoznává, říká v pořadu Host Lucie Výborné ergoterapeutka Jitka Ludvíčková.
Boxerská šampionka Fabiana Bytyqi vyprávěla ve studiu Radiožurnálu Sport o svém zranění oka, ale také o nadcházejícím zápase, kde se pokusí znovu získat pás mistryně světa.
Zavázat si tkaničky u bot, udržet či nebo zvládnout běžný pohyb v bytě - nejen s tím pacientům po úrazu nebo s vrozenou vadou pomáhá ergoterapie. Tuto rehabilitační metodu využívají také děti.
V Česku chybí ergoterapeuti. Specialisté pomáhají různě nemocným lidem, třeba po těžkých úrazech, s návratem do běžného života. Pacienti zatím můžou využít služeb jen necelé tisícovky takových odborníků. Poptávka je ale mnohem vyšší, a to i od zdravotnických a sociálních zařízení.
Nemocnice dokážou léčit i prací. Takzvanou ergoterapii praktikují i v Novém Městě na Moravě. Lidé po mozkové mrtvici, infarktu či zlomeninách rukou se díky tomu znovu učí starat sami o sebe. Potřebují znovu rozhýbat hlasivky, obléknout se a umýt, podat si hrnek z police a zalít si čaj nebo kávu.
OSN vyhlásilo 3. prosinec Světovým dnem zdravotně postižených. V České republice se za sedm let, kdy si lidé tento den připomínají, situace handicapovaných zlepšila jen částečně. Stále chybí bezbariérové přístupy nebo více pracovních příležitostí pro postižené.