Izraelská vláda v neděli schválila plán na výstavbu nové nelegální osady v okupovaných Golanských výšinách nedaleko hranic se Sýrií. Pojmenuje ji Trumpovy výšiny po americkém prezidentovi.
Syrská občanská válka se přiblížila na dosah židovských osad na Golanských výšinách. Syrští povstalci ráno oznámili dobytí hraničního Kunejtra mezi Sýrií a Golanami, které drží Izrael. Zanedlouho pak syrská armáda vydala prohlášení, že rebely vytlačila. Situace ale zůstává naprosto nepřehledná.
Syrská armáda střílela na izraelské vojáky na Golanských výšinách. Damašek potvrdil, že jeho lidé zničili izraelské vozidlo, které údajně přejelo na syrské území z Izraelem okupovaných Golan. Tel Aviv to odmítá. Armádní vůz byl podle něj v okamžiku zásahu v izraelském teritoriu.
Protivládní povstalci v Sýrii zajali asi dvacet příslušníků mezinárodních mírových sil OSN. Ti dohlížejí na příměří mezi arabskou republikou a Izraelem v oblasti Golanských výšin. Rebelové si chtějí zadržením cizinců vynutit stažení syrské armády z jedné vesnice. Počínání povstalců už odsoudila Rada bezpečnosti OSN.
V Sýrii dál zuří občanská válka, dnes dopoledne se povstalci přihlásili k pumovému útoku na školu provládních bezpečnostních sil. Podle nich je na místě velké množství obětí. Syrský konflikt se dnes přelil také do sousedního Izraele. Dělostřelecké granáty, které dopadly na jeho území na Golanských výšinách, ale žádnou vážnější škodu nenapáchaly.
Krvavé události v Sýrii už dávno nejsou jednoduchým střetem dvou znepřátelených stran. S každým dnem země zabředá do složitého konfliktu, který se může hojit po generace. Jedním z příkladů jsou drúzové na Golanských výšinách, tedy na území, které před více než 40 lety zabral Sýrii Izrael.
Desítky lidí utrpěly zranění a řada jich přišla o život při nedělních krvavých událostech na Golanských výšinách, které Izrael zabral před 44 lety sousední Sýrii. Izraelská armáda použila střelbu proti arabským demonstrantům, kteří se pokusili na toto okupované území dostat ze Sýrie.
Izrael opustí severní část vesnice Ghadžar, která leží na libanonském území. Na návrh OSN přistoupila izraelská vláda. Libanonské hnutí Hizballáh obhajuje své protiizraelské akce i přítomností izraelských jednotek na libanonské půdě.
Už třetí kolo nepřímých mírových rozhovorů mezi Izraelem a Sýrií včera skončilo v Istanbulu. Izraelská vláda premiéra Ehuda Omerta a syrský režim prezidenta Bašára Asada se po několikaleté pauze opět pokoušejí urovnat vztahy mezi svými zeměmi. Mír by přitom nejspíš znamenal, že Izrael bude muset Sýrii vrátit Golanské výšiny, které jí zabral v roce 1967. Jenže na Golanech si od té doby vybudovaly své domovy tisíce židovských osadníků. Břetislav Tureček se vydal zblízka zjistit, co tito lidé, a také zbytek původních arabských obyvatel, na mírové vyhlídky říká.