„Já bych si skoro tipl, že až dojde na lámání chleba, tak Doněcká a Luhanská oblast možná padnou za oběť,“ soudí Pazderka ve třetím díle podcastu Na Východ! S kolegou Soukupem probírají zánik Donbasu.
Památkáři podle architekta Goryczka ocenili, že autoři úprav „zmrzačenou fasádu“. „Nahlodání hmoty, které vzniklo v pozdějších letech, je také kus historie a ukázka našeho vztahu k dědictví.“
Podle Okamury je ale otázkou, nakolik je daný objekt výjimečný. Například ostravský areál Dolních Vítkovic byl roku 2002 zapsán mezi národní kulturní památky a zaslouží si tak nejvyšší pozornost.
Vlna krachujících podniků za sebou po roce 1989 zanechala tisíce opuštěných továren, které v současné době chátrají a ustupují developerským projektům. Památkáři s tím nemohou nic dělat, průmyslové budovy totiž většinou nejsou na seznamu kulturních památek.
Láska na první pohled neexistuje jen ve filmech. Případ architektů Pavla Prouzy a Jany Prouzové Myškové ukazuje, že jistým způsobem se můžete zamilovat i do okouzlující, byť zchátralé stavby. Takovou našli v Lobči na Kokořínsku a objektem je několik set let starý pivovar.
Do pivovaru se nemusí jít jen za pivem, ale třeba i kvůli architektuře. Pivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesy hostí v první čtvrtině roku 2011 tři akce spadající pod celoroční bienále Industriální stopy. Pivovary, cukrovary, mlýny, vodojemy, mosty a nádraží jsou jen špičkou ledovce dnes mnohdy bez povšimnutí chátrajících památníků dob průmyslové revoluce. Dnešní téma přednáškového dne zní ‚Co jsme si zbořili‘.
Ve věku pětapadesáti let včera zemřel britský hudebník, režisér a designér Peter Christopherson. Byl členem legendární industriální kapely Throbbing Gristle, se kterou měl také koncem října vystoupit v Praze. V 80. letech Christopherson působil rovněž ve dalších vlivných kapelách Psychic TV a Coil.