„Jakmile se podvodníci dostanou do vašeho internetového bankovnictví, můžou převádět vaše peníze pryč nebo si na vás dokonce vzít úvěr," upozorňuje Jan Cibulka.
„Pokud vám od někoho z vašich kontaktů na facebooku nebo messengeru dorazí informace o tom, že jste se stali vítězi soutěže, kterou jste pravděpodobně ani nehráli, zbystřete,“ doporučuje ČSOB Vosála.
Útočníci se vydávají za známé doručovací společnosti a rozesílají falešné SMS zprávy. Vybízejí ke zpřesnění údajů adresáta, ve skutečnosti však dokážou zneužít zadané údaje z platební karty.
Stíhaní lidé si tipovali oběti na inzertních portálech typu Bazoš a Vinted. Slibovali platbu za inzerované zboží a přepravu a následně zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky.
Bankovní identitu používají lidé zejména ke komunikaci se státními úřady. Pomáhá ale i například e-shopům s ověřováním plnoletosti zákazníků nebo podpisem důležitých dokumentů.
Falešné weby podvodníci používají v rámci takzvaného smishingu. Rozešlou SMS, že člověk může získat například od ministerstva práce a sociálních věcí příspěvek na bydlení a odkaz na web.
Útoky se navíc nezaměřují jen na lidi, kteří se ve financích moc neorientují. Mezi poškozenými se podle banky stále častěji objevují třeba i podnikatelé, neziskové organizace nebo města a obce.
Upozorní na konec platnosti platební karty nebo pošle peníze bez zadání jediného čísla, jen pokynem hlasu. Umí to virtuální bankéři a zájem o jejich služby mezi klienty roste.
Přístup k Portálu občana by se tím mohl usnadnit. Stát přitom plánuje uživatelům automaticky zřizovat datovou schránku. A slibuje, že od března příštího roku bude možné žádat o řidičský průkaz online.
Kontrolu, jestli platbu zadává skutečně majitel účtu či karty, musí banky udělat pomocí dvou různých faktorů ze tří. Přes něco, co ví pouze vlastník, co má pouze vlastník nebo přes biometrické údaje.
Podle zakladatele portálu Hlídač státu Michala Bláhy zatím stát digitalizuje pouze tak, že papírový formulář převede do počítače, a to nestačí. Zákon o právu na digitální služby to mění.
Velké finanční domy o peníze z poplatků přicházejí – za posledních deset jim výnosy z poplatků každým rokem klesly o stovky milionů až jednotky miliard korun.
Tváří se jako běžná aplikace, kterou si stáhnete z oficiálního obchodu. Už ale nepoznáte, že obsahuje i škodlivý malware, který můžou hackeři využít k napadení vaší mobilní banky.
„Bude používáno silnější ověření, které přináší vyšší bezpečnost, protože ke zneužití platební karty musí pachatel získat více informací,“ říká mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová.
Úterní tisk se věnuje také řidičům aut, kteří blokují provoz tramvají a unikají pokutám nebo stavu ovzduší v Evropě, který se za posledních 30 let zlepšil.
Dosud postačilo platby přes internet potvrdit opsáním SMS kódu. Nově u plateb nad 30 eur, tedy zhruba 800 korun, bude nutná kombinace třeba speciálního hesla, SMS kódu nebo otisku prstu.
Zhruba za měsíc se má zpřísnit ověřování některých internetových plateb. Nově se k němu bude muset připojit například heslo nebo biometrický údaj. Banky a karetní společnosti se na novinku připravují.
Reklama slibuje soutěž o dovolenou v hodnotě 40 tisíc korun a falešné stránky vydává za „nový vzhled internetového bankovnictví“. Vedení mBank již případ zaznamenalo a klientům rozeslalo varovný mail.
Rekordní spotřeba energie, psychopatismus u firemních šéfů nebo studentské bydlení. To jsou témata středečního tisku, jehož přehled připravil Radiožurnál.
Banky chystají novinku, která by mohla zrychlit rozvoj online komunikace s úřady v Česku. Do Portálu občana byste se mohli přihlásit pomocí stejných údajů jako do internetového bankovnictví.
Aplikace je běžně dostupná v oficiálním obchodě Google Play. Český Google incident nechtěl komentovat, ale Česká bankovní asociace nyní podle svého sdělení jedná o odstranění aplikace z obchodu.
Některým klientům banky ČSOB v pondělí ráno přišly podvodné e-maily. ČSOB ale nedokáže určit, kolik e-mailů hackeři poslali. Banka zatím neuvedla, jestli byl někdo z jejích klientů poškozen.
V sobotním tisku se dočtete, že téměř 250 tisíc lidí si ještě nepožádalo o výměnu řidičského průkazu. Brněnský počítačový odborník chce vytvořit internetový portál pro nevidomé.