„Bude záležet na lidech, kteří si nechávají ornamenty malovat, zda dají přednost osobně vytvořenému ornamentu od konkrétního tvůrce, anebo se spolehnou na umělou inteligenci,“ obává se maléř Šácha.
„Je to pozůstatek našich předků, je skvělé tu jen stát. Že si můžeme sáhnout na cihly našich předků, je pro nás úplný dárek,“ pochvalují si Jason s Paulem. Putují po Moravě a hledají habánské památky.
Stavba dřevěné kaple Panny Marie Bolestné na jižní Moravě se blíží ke konci. Interiér kaple včetně lavic nebo dveří by měl být hotový ještě letos. Na stavbu se skládali zejména soukromí dárci.
„Tyto hodnoty jsou přibližně o deset stupňů vyšší, než je normál pro toto období,“ uvedli meteorologové. Nejvíce naměřili v Brodu nad Dyjí, kde bylo 22,5 stupně Celsia.
Například na jihu Moravy se až 15 procent výjezdů nakonec netýká ohrožení života nebo zdraví. Jde o situace, kdy lidé přehánějí v popisu svého zdravotního stavu.
Příběh dvou farmářů s odlišným přístupem k zemědělství a ke krajině a zároveň drama o rodinných a sousedských vztazích, to je témě nového filmu Bohdana Slámy Sucho.
Prohnalo se Lanžhotem tornádo, nebo ne? Odpověď vyjel v úterý hledat přímo na místo meteorolog Petr Münster. Jak pátrání po důkazech probíhalo, popsal v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Proč začalo hořet, vyšetřovatelé hasičů a policie teprve zjišťují. Pracují se všemi možnými verzemi, tedy že mohlo jít o nedbalost, technickou závadu nebo úmysl.
Škody na majetku kraje jsou 800 milionů korun a na obecním 721 milionů, vyplynulo podle náměstka jihomoravského hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) ze zpřesňujících posudků.
2:20
Mikulčice/Hrušky||Jakub Troníček|Zprávy z domova|Od zpravodaje z místa
V jihomoravských obcích se objevili spekulanti s pozemky. Vytipované majitele silně poškozených domů se snaží přesvědčit, že parcely po demolici ztrácejí hodnotu. Lidem pak nabízejí, že je odkoupí.
Celkem 759 lidí po ničivém tornádu na jižní Moravě požádalo o dotaci z programu Živel. Státní fond podpory investic ale vrátí přibližně 90 procent žádostí k doplnění, zjistil server iROZHLAS.cz.
„Za deset minut se nám na trampolínu ozvala paní. Nečekala jsem, že by se vůbec někdo ozval, když chceme hračky. Objednala nám to přes internet na naši adresu,“ popisuje Michaela Dudášová.
„Objednejme si, pokud teď není, předplaťme si. Možná nemá dotyčný vinař ani láhev toho původního, možná bude muset vinici teprve vysadit. Ale do té doby bude naše objednávka motivací, aby to nevzdal.“
Pokud exekutor žádosti o odklad nevyhoví, pomůže dlužníkům Česká asociace povinných i v dalším postupu u soudu. Prezidentka asociace Denisa Rohanová si ale nemyslí, že by se to mohlo stát.
Ivetě Hlaváčové z Mikulčic tornádo zdevastovalo dům, dvě auta, ze dne na den přišla o většinu svých věcí. Navíc je v exekuci. Exekutoři ale slíbili, že k dlužníkům budou přistupovat mírněji.
Zákaz vyjíždění kamionů a nákladních aut na dálnice a silnice první třídy ve dnech pracovního klidu neplatí při živelních pohromách. Potvrdilo to ministerstvo dopravy ve stanovisku na svém webu.
Stát lidem slíbil až dvoumilionovou dotaci na obnovu bydlení a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Podle zákona je není možné zabavit, stejně jako peníze z pojistek.
Podle hejtmana Grolicha je možné přijet i bez předem domluvené práce. „Potřeba jsou v tuto dobu hlavně řemeslníci pro práci na střechách a pro zednické práce, ty vítáme samozřejmě úplně nejvíc.“
Peníze na účtech přibývaly nejrychleji bezprostředně po katastrofě a po víkendu, kdy se načetly transakce z volných dnů. Už na začátku týdne bylo na sbírkových účtech dohromady okolo 850 milionů.
Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i ženy už pomáhají v Jihomoravském kraji či na Lounsku a vznikají i další pracovní skupiny.