Jaroslav Slámečka se účastnil světového baristického šampionátu v Kodani. „Razím, že káva je o kultuře, situaci, příležitosti, kdy kávu pijete,“ řekl v rozhovoru.
Jeden z nejžádanějších energetických nápojů současnosti obsahuje se svými 200 miligramy kofeinu tři až čtyři espressa. Konzumace takového množství látky může způsobit nejen problémy se spánkem.
Mezi dětmi se těší oblibě energetické nápoje Prime. Některé ale obsahují velké dávky kofeinu. „To často vede k poruchám chování a pozornosti, dítě může být nervózní,“ vysvětluje lékařka.
Mezi vítané účinky kávy se podle lékaře Kohouta řadí například snížení úmrtnosti. Zabraňuje totiž rozvoji jak kardiovaskulárních, tak nádorových onemocnění.
Překvapivá obliba, které se kávě bez kofeinu v Německu dostalo v meziválečném období, souvisela jednak s touhou po zdravém životním stylu, jednak také s nacistickou ideologií.
Ve Spojených státech se znovu diskutuje o škodlivosti kofeinu. Může za to smrt šestnáctiletého mladíka z Jižní Karolíny, kterému selhalo srdce po požití několika nápojů s vysokým obsahem této látky.
Spolu s cukrem vám k ní donesou i varování o zdravotních rizicích. Káva, kterou nabízejí v australském městě Adelaide, je 80krát silnější než klasické espreso a člověka na nohou údajně udrží až 18 hodin. Jedná se o mix čtyřnásobné dávky kávy, dvou druhů různě silné kávy překapávané přes kostky ledu a mléka. Podle tvůrce nápoje se má popíjet po dobu zhruba tří až čtyř hodin. O nejsilnější kávě na světě píše tamní zpravodajský server The Advertiser.
Vítězi Velké pardubické hrozí diskvalifikace. 11letý valach Nikas měl i v B-vzorku pozitivní dopingový nález. Britská laboratoř v Newmarketu analyzovala v jeho těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Podle veterinářky Jany Mezerové ale ve výkonu pomoci nemohly.
Pro jednoho kofeinová vzpruha namísto kávy, pro jiného jedovatá látka, kterou je potřeba zakázat. Tak vidí energetické nápoje úřady v jihoruském Čečensku a žádají, aby plechovky obsahující kofein a taurin zmizely z pultů všech obchodů v regionu, ale časem i z celého Ruska.
Energetické drinky byly původně určené hlavně pro atlety a lidi v rekonvalescenci. Dnes však patří k módním trendům, a tak je pijí zejména mladí lidé. Problém je však v tom, že je často kombinují s alkoholem, což je nebezpečné, a dokonce zakázané.