Anketa iROZHLAS.cz mezi politiky ODS pomohla odkrýt „rebely“, kteří mají jiný pohled na leccos ohledně směřování strany. Nejde o soudržnou skupinu, ale spíše o jednotlivce v různých patrech politiky.
„Rozhodla jsem se, že do dalších voleb na kandidátce ANO už nepůjdu,“ uvedla Martina Dlabajová. V Evropském parlamentu je za hnutí ANO druhé funkční období, další začínat nechce.
„V Evropském parlamentu jsem devět let prosazovala liberální politiku. A vidím, že hnutí ANO se teď vydává konzervativním, národoveckým směrem,“ vysvětlila svůj pohled Dita Charanzová.
Na evropské scéně sice jejich zástupci vystupují v konstruktivně a v souladu, evropské strany si ale všímají i domácí politiky. Tam je problém u slovenského Smeru, maďarského Fideszu i českého ANO.
Pro příští měsíce předpovídá politoložka Petra Guasti, že bude Andrej Babiš a jeho ANO prozkoumávat protiamerické vody v souvislosti s přijetím smlouvy o spolupráci s USA.
Mohly by vést kandidátku do Evropského parlamentu, jaké priority by ale zastávaly? V jejich případě dochází ke střetu konzervativního a liberálního směřování v řadách ANO.
V souvislosti s vyhlášeným bojem o voliče SPD nyní špičky hnutí ANO mluví o konzervativním či vlasteneckém směřování. Odráží to ale i skutečné názory členů hnutí? To zjišťovala anketa iROZHLAS.cz.
Server iROZHLAS.cz sestavil přehled výroků mapujících, jak se v průběhu let měnil vztah exprezidenta Václava Klause a expremiéra Andreje Babiše (ANO). Z velkých nepřátel se stali spojenci.
V Evropském parlamentu patří hnutí ANO k liberálům, to ale Babišovi nebrání vystupovat na mezinárodní konzervativní konferenci CPAC sdružující evropské i americké národovce a fanoušky Donalda Trumpa.