Od úterý se opět rozbíhá další kolo programu Nová zelená úsporám Light. Nízkopříjmové domácnosti v něm můžou opět žádat o dotace třeba na výměnu zdrojů vytápění nebo zateplení domu.
„Od prvního září bude podpora nabízena v programu Nová zelená úsporám light, ale bude o 30 000 korun nižší,“ říká ke změně dotací na kotle ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
Zájem o kotlíkovou dotaci od konce srpna projevilo asi deset tisíc lidí, příspěvek jim pokryje 95 procent nákladů. Topenáři však hlásí, že dodávky kotlů se zpožďují a všechny je vyměnit nestihnou.
Vláda doufá, že příspěvky za podstoupení testů motivuje lidi, aby se testování před Vánoci účastnili ve velkém počtu, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Větší příklon k postmateriálním hodnotám v moderní době a zvýšený zájem o ekologická témata lze vidět spíš ve volbách do parlamentu. Zájem o to mají hlavně mladí lidé.
Státní podpora na výměnu starých kotlů letos končí, Češi mají tak poslední šanci o ní pořádat, informuje deník Mladá fronta Dnes. Více ve výběrů z médií, který připravil Radiožurnál.
Skupina podvodníků ovládla on-line systém se žádostmi o kotlíkové dotace. Za služby chtěli deset procent z částky, píše Mf Dnes. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Česko podle svazu dlouhodobě neplní evropské normy na kvalitu ovzduší polétavého prachu, oxidu dusičitého a benzo(a)pyrenu. Čas na nápravu má do roku 2020, potom mu hrozí pokuta v řádu miliard korun.
Konec libereckého provozu tramvaje T2R, téma zvyšování platů manažerů i finální vlna kotlíkových dotací. I o tom píšou středeční vydání českých deníků.
V Česku je málo fyzioterapeutů, ačkoliv přibývá lidí, kteří jejich služby potřebují. Důvodem je malý nastupující plat, zjistil Deník. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Z dětského světa se vytrácí radost, bezstarostnost, naivita a důvěřivost. Píše se to v regionálním Deníku. Lidové noviny zase přicházejí s článkem zabývajícím se dříve běžně používanými slovy.
Pražský magistrát ode dneška přijímá žádosti o takzvané kotlíkové dotace. Celkem v první výzvě rozdělí skoro 24 milionů korun, vystačit by měly minimálně na 160 nových kotlů. Žádosti musí lidé přinést osobně do Škodova paláce.
Úřady v Olomouci, Šumperku a Jeseníku od dnešních 8 hodin ráno přijímají žádosti o kotlíkové dotace. Například v hale olomouckého kontaktního centra kvůli tomu nocovaly dvě stovky lidí. Další se k nim přidávali od brzkého rána.
Praha jako poslední z krajů vyhlásí takzvané kotlíkové dotace. Mezi zájemce rozdělí celkem 23,7 milionu korun. Za tuto částku se dá koupit nejméně 160 kotlů. Žadatel může získat až 150 tisíc korun, což je 85 procent nákladů na pořízení nového a ekologičtějšího vytápění.
Pardubický kraj dnes začal rozdělovat dotace na výměnu kotlů. Zájemci mohou na modernější a ekologičtější vytápění získat příspěvek až 127 500 korun. Hejtmanství má k dispozici částku 180 milionů korun.
Ministerstvo životního prostředí prověří dva kotle, které byly zařazeny na oficiální seznam pro takzvané kotlíkové dotace. Podle Asociace výrobců topenářské techniky totiž zařízení nesplňují podmínky. Údajně nemají parametry emisní třídy, které jsou podstatné pro jejich uvedení na trh a ani deklarované parametry ekodesignu.
Davy lidí zaplnily krajský úřad v Liberci. Důvodem jsou takzvané kotlíkové dotace. Kvůli nim přišli zájemci na úřad už v neděli večer. Peníze chtějí využít na výměnu kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním. Než úředníci ráno otevřeli podatelnu, vytvořila se před ní dlouhá fronta až na chodník před budovou úřadu.
Termín, kdy budou moci domácnosti dostat dotace na ekologičtější vytápění, tedy na výměnu kotle, se opět o něco přiblížil. Žádosti krajů už začalo posuzovat ministerstvo životního prostředí. Mělo by s tím být hotovo do konce měsíce.
Ministerstvo životního prostředí ode dneška vypisuje třímiliardovou výzvu pro kraje na výměnu starých kotlů. Lidé pak na podzim budou moci přes úřady žádat o dotaci.
Program takzvaných kotlíkových dotací se rozjede ještě v letošním roce. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce budou možná už v září prostřednictvím krajů vypsány první výzvy. Dotační program financovaný z evropských fondů podle něj umožní v nejvíce znečistěných oblastech až 85procentní dotaci na nový kotel.
Přes 1300 Středočechů požádalo v pondělí o takzvanou kotlíkovou dotaci. Získat můžou od patnácti do šedesáti tisíc korun, celkem kraj rozdělí 80 milionů. Někteří zájemci čekali před krajským úřadem ve Zborovské ulici v Praze už od nedělního poledne. V pondělí ráno byla fronta tak velká, že se vinula kolem celého úřadu.
5:03
|Michal Trnka, Veronika Neprašová, Jan Charvát, msk|Regiony
Středočeský kraj dnes od devíti hodin začal přijímat žádosti o takzvané kotlíkové dotace. Podle informací ČRo na ně už od neděle čekají před sídlem krajského úřadu stovky lidí. Kraj celkem rozdělí 80 milionů korun, což je dvakrát více než loni.
V Královéhradeckém kraji mohou lidé ode dneška získat takzvané kotlíkové dotace. Celkem má úřad připraveno 20 milionů korun a předpokládá, že uspokojí zhruba 450 žadatelů. U krajského úřadu v Hradci Králové lidé čekali už od nedělního večera.
Příspěvek na nákup nového kotle dostane 912 středočeských domácností. Zájemců o přidělení takzvané kotlíkové dotace bylo víc, a tak rozhodovala hlavně rychlost – kdo přišel na úřad dřív a měl všechny doklady v pořádku, tomu Středočeský kraj peníze přislíbil.