Návrh novely o zdravotně-sociálních službách by měl vyřešit to, že v léčebnách dlouhodobě nemocných zůstávají lidé, protože systém následné péče je nedostatečný.
Schillerová svolává schůzi ve chvíli, kdy je na stole ministerský návrh na navýšení příspěvku od poloviny roku. Novela zákona o sociálních službách navíc počítá s automatickým valorizačním vzorcem.
Úhrada na tři měsíce má podle autorů novely omezit „nadměrný výskyt“ takzvaných sociálních hospitalizací. Lidé často v LDN zůstávají, protože návazná péče chybí.
„Ty mrcho jedna, já tě tady holka zlatá přivážu.” Skrytý mikrofon odhalil, jak se v jedné české LDN chovali k seniorce. Proč si neumíme vážit starších?
„Hrubé zacházení, vulgární oslovování, vyhrožování a zbytečné přivazování k posteli,“ tak shrnuje vnučka Soňa Bicanová zacházení s nevlastní babičkou v plzeňské LDN Privamed.
Léčebny dlouhodobě nemocných by příští rok mohly projít zásadní proměnou. Podle navrhovaného zákona by pojišťovny hradily péči maximálně 90 dní, pokud lékař nerozhodne jinak.
V sobotním tisku se dočtete, že asi třetina majitelů požaduje za své byty či pozemky přehnané částky. Píše to Mladá Fronta DNES. Podle Lidových novin chce stát umožnit samoživitelkám pracovat.
Oddělení dlouhodobě nemocných (ODN) a soukromé léčebny mají stále více pacientů, ale málo peněz. Potíže hlásí třeba jihlavská nemocnice, do rezerv musí sáhnout i havlíčkobrodská. Stejný problém řeší také vedení ODN v Pelhřimově. Od ledna letošního roku se situace ještě zhoršila. Zařízením chybí peníze nejen na přístroje, ale také na zlepšení pohodlí pacientů.
Sanatorium Trutnov, které provozuje i léčebnu pro dlouhodobě nemocné, pravděpodobně porušuje zákon. Od pacientů totiž vybírá víc než 200 korun denně za doplňkové služby, pobyt hrazený jen zdravotní pojišťovnou přitom nenabízí. Na to ale podle názoru ministerstva zdravotnictví a Svazu zdravotních pojišťoven nemá nárok.
Nemocnice dostanou příští rok o deset miliard korun víc než letos. Informoval o tom ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Představil totiž novou úhradovou vyhlášku - tedy nejdůležitější dokument, podle kterého dostávají nemocnice a lékaři zaplaceno za péči z veřejného zdravotního pojištění.
Léčebny dlouhodobě nemocných se v poslední době stále více plní. A množí se názory, že k tomu přispělo i zrušení regulačních poplatků. Od ledna totiž nemocnice i ústavy nevybírají 100 korun za den na lůžku, a tak rodiny nechávají své příbuzné v léčebnách déle. Zdravotnickým zařízením kvůli tomu navíc vznikají dluhy.
V českých nemocnicích se v rámci úspor ruší akutní lůžka a mají je nahrazovat nová v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Tak alespoň zní plán, který má zvýšit efektivitu lékařské péče v tomto resortu. Zdá se ale, že realita je jiná.
Třebíčská nemocnice ruší odloučená pracoviště a přemísťuje je do svého areálu. Právě dnes zahajuje provoz nové oddělení, které vzniklo místo léčebny na Družstevní ulici. Náplň práce bude ale stejná - péče o nemohoucí pacienty.
Velké stěhování čeká léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) v Třebíči. Z Družstevní ulice se přesune do areálu třebíčské nemocnice. Přestěhována má být do poloviny září.
Míň lůžek pro akutní případy, za to ale víc míst pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. To má být výsledkem společného snažení ministrů zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Dnes podepsali memorandum o propojení zdravotnických a sociálních služeb. Díky tomu mají pacienti získat lepší péči a systém ušetřit.
Ministerstvo zdravotnictví plánuje změny léčeben dlouhodobě nemocných v souvislosti s chystaným rušením lůžek akutní péče a jejich převáděním na péči následnou. Lídři koaličních stran o tom mají jednat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem, K9 se však na změnách v nemocnicích už předběžně dohodla. Lékaři však varují, že na šetření by společnost v důsledku doplatila.
Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) se budou měnit. Plánuje to ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s chystaným rušením lůžek akutní péče a jejich převáděním na péči následnou. Také o tom mají zítra jednat lídři koaličních stran s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.