„Čím víc porozumíme tomu, co se na našem území před 80 lety dělo, tím je větší naděje na lepší soužití. Ale problémy spočívají v něčem jiném,“ konstatuje novinář.
Josef Serinek po šesti týdnech v táboře s dalšími vězni uprchl. Do konce války působil v protinacistickém odboji, kde se proslavil jako Černý partyzán. Jeho příběh připomíná vnuk Zdeněk Serinek.
Policie žádá o vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům na adresu romského tábora v Letech u Písku. Označil ho za neexistující pseudokoncentrák.
Okamura dotaz zaslal jako písemnou interpelaci. Staněk Deníku N řekl, že ji ještě neviděl, její obsah ale označil za nesmyslný. „Je to absurdistán,“ řekl.
Areál vepřína v Letech na Písecku byl 16. března přepsán v katastru nemovitostí na stát. Firma Agpi, jež vepřín vlastnila, dostane za 30 dní 80 procent z kupní sumy 450,8 milionu korun.
Akcionáři společnosti Agpi, majitele vepřína v Letech, na pondělní valné hromadě schválili převod areálu na stát. Peníze od státu, 450,8 milionu korun, by měla firma dostat do konce dubna 2018.
Jako úlevu a zadostiučinění vnímají romské komunity odkup a plánovaného zbourání vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního pracovního tábora pro Romy.
Vláda jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku na jeho odkoupení. V rozhovoru pro týdeník Respekt to uvedl ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Vepřín stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Vláda slíbila, že problém vyřeší, aby místo mohlo být důstojným památníkem.
Památku obětí českých Romů ve sběrném táboře v Letech u Písku dnes přijelo uctít téměř 50 lidí. Táborem prošlo mezi roky 1942 a 1943 přes 1300 Romů, většina byla transportovaná do Osvětimi, přes 300 z nich pobyt nepřežilo. Na místě někdejšího tábora je ale stále vepřín. Vláda se v romské strategii do roku 2020 zavázala, že výkrmna prasat tam v budoucnu nebude. Zatím se ale řešení zdá být v nedohlednu.
Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura nebude rezignovat na své politické funkce. K tomu ho vyzval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) poté, co poslanec označil někdejší romský tábor v Letech na Písecku jako pracovní s tím, že tam nacisté posílali lidi, kteří se práci vyhýbali.
Oběti romského holokaustu dnes uctí shromáždění u památníku v Letech u Písku. Tamním koncentračním táborem prošlo za druhé světové války přes 1300 Romů. Nejméně 300 jich tam zahynulo. Pietní shromáždění začne v 11:00 hodin.
Představitelé vlády a romských iniciativ se dnes znovu sejdou u památníku romského holocaustu v Letech u Písku. Pietního aktu k uctění romských obětí druhé světové války se zúčastní i kardinál Dominik Duka.
Na začátku července skončil pietní akt na místě takzvaného sběrného tábora v Letech u Písku skoro skandálem. Akce se tehdy zúčastnil i premiér Petr Nečas, přesto některé romské organizace vyzývaly dokonce k jejímu bojkotu. Upozorňovaly, že výročí připadá na květen. A nelíbí se jim také, že na místě tábora stojí vepřín, který žádají Romové vykoupit a přeměnit v pietní místo. A v Letech se dnes konala další, letos už třetí tichá vzpomínka na oběti romského holokaustu.
V Letech u Písku uctili zástupci Úřadu vlády a Památníku Lidice památku obětí romského holocaustu. Některé romské organizace se ale od piety distancovaly, vadí jim, že vláda dodneška nenašla peníze na odkup a zbourání vepřína, který stojí na místě tábora. Na místě promluvil i premiér Petr Nečas z ODS.
Památku romských obětí holocaustu si na místě bývalého pracovního tábora v Letech u Písku připomnělo na 150 lidí. Na pietním aktu znovu zazněla výzva k odstranění nedalekého vepřína.
Své pomyslné brány dnes otevírá kulturní památka Pietní místo Lety na Písecku. Pomyslné proto, že jde o volně přístupné prostranství, připomínající památku obětí zdejšího romského internačního tábora z dob 2. světové války.
Na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku bude i nadále stát vepřín. Současný památník má být důstojnou připomínkou a na další změny nejsou peníze. Premiér Petr Nečas se v Lidových novinách odvolal na letos dokončenou rekonstrukci pietního místa.
Dvě hodiny po poledni bude slavnostně otevřena zrekonstruovaná Kulturní památka Lety, kde byl za druhé světové války sběrný tábor pro Romy. Více než tři stovky jich nedaleko obce Lety na Písecku zahynulo, další byli převezeni do Osvětimi.
V poněkud pozměněném prostředí se dnes odehraje tradiční pietní akt k uctění obětí romského holocaustu v Letech na Písecku. Táborem, který tam za druhé světové války stál, prošlo na třináct set Romů, přes tři stovky jich zemřely, dalších více než pět set zahynulo po transportu do Osvětimi.