Jiří Jiroutek se proslavil jako autor sektorového barevného nábytku na nožkách v bruselském stylu, typického borovicového nábytku a mnoha dalších nábytkových sestav i solitérů.
„Při rekonstrukci řešíme i stavební změny a víme, že cena úprav vyjde na zhruba 800 tisíc korun. Skoro stejná částka jde i na nábytek, pokud je na míru,“ říkají sestry Cihlářová a Šalamounová.
Rekonstrukcemi bytu manželů Herdanových chtějí restaurátoři pracující společně se studenty Vyšší odborné školy restaurátorské zachránit a uchovat dědictví prvorepublikového Brna.
Z nábytkové banky má doma vybavení už přes 440 domácností. Dárci tam za rok věnovali přes 5000 kusů nábytku a elektroniky. Věci můžou být opotřebované, ale musí být funkční.
„Veškeré věci z domácností, skříně a další nábytek, se poničily. Lidé je dávali ven před dům a obce samozřejmě musely ulice z bezpečnostních důvodů vyklidit,“ řekl šéf úklidové služby.
Namísto porovnávání odstínů gauče nebo tuhosti matrace museli Češi loni tak trochu riskovat. Do obchodů řadu měsíců nemohli, a tak jedinou možností nákupů zůstávaly objednávky přes internet.
Lidé mohou do Libuše dovézt podstatě jakýkoliv starší nábytek a elektrospotřebiče. Kusy můžou být starší, drobné závady zvládnou opravit čtyři zaměstnanci nábytkové banky.
Nyní tak lze identifikovat druh a původ dřeva pomocí moderní sofistikované laboratorní metody. Podle Daniely Tesařové se dosažené výsledky podařilo ověřit při identifikaci neznámých druhů dřev.
Dražbu plánovanou v termínu oslav francouzského dědictví mezi 20. a 21. zářím pořádá úřad Mobilier National, který zařizuje vybavení všech francouzských oficiálních budov, včetně Elysejského paláce.
Prodeje nábytku přes internet výrazně rostou. A nejde o nijak malý trh. Loni Češi za toto zboží utratili podle dat Asociace českých nábytkářů 40 miliard korun.
Ze zámku zmizely dvě třetiny mobiliáře, včetně obrazů a šperků. Přesný seznam věcí, které se prodaly, a údaje o tom, kolik za ně lidé zaplatili, ale chybí.
Rodiče podali žalobu na společnost IKEA v roce 2018. Firma podle žaloby věděla, že její komody Malm se mohou převrhnout a že zranily či zabily několik dětí, ale nevarovala zákazníky.
Výrobky by mohly pomoci snížit spotřebu dřeva, a tak chránit ubývající lesy. Podle některých prognóz by totiž Evropě už kolem roku 2030 mohlo začít dřevo chybět.
Výroba českých nábytkářů v posledních letech stoupá. Za nárůstem stojí především vývoz luxusnějšího zboží do zahraničí. Naopak do Česka míří stále více levného nábytku z ciziny.
Švédská společnost IKEA stahuje v USA a Kanadě na 36 milionů svých komod a prádelníků. Nábytek je podle amerických úřadů nebezpečný, zvláště pro děti. Několikrát se už stalo, že se převrátil a dítě zranil. V několika případech skončila nehoda dokonce smrtí. Za poslední dva roky přišla o život tři batolata. Americké úřady proto zakázaly některé typy komod prodávat. Tento nábytek prodává IKEA i v Česku, stahování z evropských trhů ale neplánuje.
Křeslo z prezidentské pracovny T. G. Masaryka se vydražilo za 1,1 milionu korun. Zájem mezi kupci byl obrovský, nakonec jej získala žena, která si přála zůstat v anonymitě. Vyvolávací cena historického křesla byla původně 150 tisíc korun. Psací stůl z Masarykovy pracovny, který byl také součástí aukce, se vydražit nepodařilo. Jeho vyvolávací cena byla 280 tisíc korun.
Polskou politickou scénou otřásá „nábytková aféra“. V posledních týdnech totiž vláda několikrát zasedala mimo Varšavu a zároveň s ní se zřejmě stěhoval i nábytek. Rozhlasoví novináři z Vratislavi si totiž všimli, že ministři včera seděli na úplně stejných židlích jako předtím na zasedání v Lodži.
Neustálé hledání nabíječky do mobilního telefonu nahradí nábytek, který sám technologická zařízení nabije. Vybitý telefon nebo počítač se jen položí na stůl a ten už se o vše postará. Nová kolekce bude používat bezdrátovou technologii Qi. Zařízení představila společnost IKEA.
Retro na Ještědu pokračuje. Po obnově unikátního salonku v horském hotelu, za jehož návrh dostal Karel Hubáček prestižní architektonickou Perretovu cenu, přichází na řadu výroba replik původních barových křesílek a obnova houpacích vajíček. Na nich se houpala nejedna slavná filmová, hudební nebo sportovní hvězda.
Jako si ze šatníku pro chudé mohou lidé bez domova odnést třeba čistou košili, v takzvaném nábytníku si ti nejchudší mohou pořídit například židli nebo postel. Službu zavedli nedávno v Novém Jičíně a ujala se. Odložený zachovalý tak nekončí na smetišti, ale ještě dobře poslouží třeba lidem z holobytů.
Divadlo chtělo provoz v nově opravené budově zahájit už letos v dubnu. Opravy zdržel architektonický nález i stavební práce. Divadlo navíc musí nově vypsat veřejnou zakázku na křesla do lóží. Hotovo tak bude nejdřív za pět měsíců.
Obyvatelé nově opraveného domova důchodců v Dobré Vodě na Českobudějovicku čekají už půl roku na nový nábytek. Neúspěšný účastník výběrového řízení na jeho výrobu podal v červenci minulého roku stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stamilionová oprava tak stále není u konce.
Nejstarší výrobce nábytku z ohýbaného dřeva, česká společnost Ton, přišla o ochrannou známku Thonet. Firma v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku ji přitom využívala od roku 1949. Úřad průmyslového vlastnictví ale dostal upozornění, že Ton značku Thonet už nejméně pět let nepoužívá.
Odborníci z celého světa ve Varšavě už týden řeší, jak čelit klimatickým změnám a jak chránit životní prostředí. Jeden polský umělec jim na speciální výstavě ukazuje, jak se dají například využít odpady. Z plastového sudu vyrobil designový nábytek.
Mladý rabín Noah Muroff z amerického New Havenu v Connecticutu se může pochlubit hodně neobvyklým a dechberoucím nálezem. Ve svém psacím stole, který si koupil na inzerát přes internet, totiž našel nákupní tašku plnou peněz.