Nizozemská vláda slovo pogrom podle amsterodamské starostky Halsemaové používala hlavně k diskriminaci amsterodamských muslimů a místních obyvatel marockého původu. „To jsem nezamýšlela,“ ujistila.
V říjnu 1928 skupina výtržníků z Pobedimi napadla romskou osadu. Pogrom za sebou zanechal zničené domy, zraněné a šest mrtvých, mezi kterými bylo i šestileté dítě. Nikdo ale nic neviděl.
Současné projevy nenávisti vůči Židům se ale od minulého století liší. Ve většině případů se přesunuly do virtuálního prostředí a přešly na dehonestaci židovského národa.
V ruském Dagestánu vtrhly stovky mužů na letiště a hledali pasažéry z Tel Avivu. Protiizraelský protest si vyžádal několik zraněných, šedesát osob bylo zadrženo. Jaké je pozadí těchto událostí?
„Z pohledu 21. století to zní nepochopitelně, ale v té době byl panovník skutečně pánem židů. Židé patřili přímo královské pokladně. Panovník mohl na jejich majetek sáhnout v podstatě kdykoliv.“
Dodnes mnozí obyvatelé Jedwabného nejsou se svou historií smíření. K památníku pogromu nevedou žádné ukazatele, nechodí se ani na každoroční připomínky událostí roku 1941.
„Měli jsme z okna výhled na synagogu, takže když začala 9. listopadu hořet, sledovali jsme to přímo z okna,“ vzpomíná Nechame Droberová, které tehdy bylo 11 let.
Jedwabne (Polsko)||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
V souvislosti se zákazem spojovat Poláky se zločiny druhé světové války se několikrát objevilo jméno městečka Jedwabne na východě země. Poláci tam v roce 1941 spáchali pogrom na místních Židech.