Romským jazykem by se častěji mohlo mluvit na základních školách. TOP 09 navrhuje, aby se romské děti vzdělávaly částečně i v jazyce, kterým mluví v rodině. Odstranilo by to jazykové překážky a usnadnilo výuku. Ostatní strany plán v zásadě podporují. Problém ale někteří vidí v oddělených romských třídách.
V Obrnicích na Mostecku mají s integrací Romů do společnosti bohaté a dobré zkušenosti. Proto se jim nápad poslanců TOP 09, aby romština byla pomocným jazykem v prvních třídách škol, úplně nezdá. Mají k tomu hodně pochopitelný důvod. Malé děti už totiž romsky neumějí, a tak jim ani tento jazyk lepší přístup ke vzdělání nezajistí.
Přídechové hlásky a osmý pád - to jsou některé z rozdílů mezi češtinou a romštinou. A právě tu si dnes připomínáme v rámci Mezinárodního dne romského jazyka.
Ministerstvo školství přišlo s nápadem učit romštinu na základních a středních školách. Informovaly o tom Lidové noviny. Jazyk by měl být volitelným předmětem a nově by se ji měli učit i neromští žáci nebo učitelé. Důvod ministerstva je jasný, zvýšit povědomí o romské kultuře.