Marek Audy v Albánii objevil a zmapoval jeskyni Atmos s největším termálním jezerem na světě. Jak obrovské jeskynní jezero Neuron vzniklo a čím může být pro vědu zajímavé?
Největší překážku v záchranářských pracích nyní představuje asi 100 metrů dlouhý tunel, který je příliš úzký na to, aby se do něj vešla nosítka, na nichž je Pianová kvůli několika zlomeninám upoutána.
Unikátní systém chodeb bývalých kaolinových dolů u Českých Budějovic si zřejmě bude moci prohlédnout každý. Jihočeský kraj chce důlní dílo Orty do několika let zpřístupnit turistům.
„Naším záměrem bylo zmapovat veškeré zatopené části, což se nám právě povedlo. Dna jsme určitě nedosáhli, propast má ještě pokračování,“ říká pro Radiožurnál speleolog Michal Guba.
Záchranářům se původně nedařilo s trojicí navázat kontakt. V pátek odpoledne se ale jeskynnímu potápěči podařilo dostat až k uvázlým mužům. Byli bez zranění, ale lehce podchlazení. Dostali horký čaj.
„Představte si zatopený ementálský sýr, do kterého nasypete ještě trochu písku, a tím proudí voda,“ říká někdejší pracovník Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Bohuslav Koutecký.
Záchranáři z horské služby ve čtvrtek vynesli z Velké sněžné jeskyně v polské části Tater těla dvou speleologů, kteří zde v jedné z dosud neprobádaných chodeb uvázli v polovině srpna.
Záchranáři si v jeskyni musejí poradit s vlhkem, chladem a stísněnými prostorami; chodby se postupně zužují na 30–40 centimetrů. V jakém stavu jsou pohřešovaní, se zatím neví.
Každý třetí Evropan nad 65 let má kožní rakovinu, píše Mladá fronta DNES. A deník Právo informuje, že Čeští jeskyňáři v Číně našli obří dóm a chodby. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Významný titul od letošního roku patří propasti u Hranic na Přerovsku – jde totiž o nejhlubší sladkovodní propast světa. O získání titulu se zasloužila skupina speleopotápěčů ze skupiny Hranický kras. Propast zkoumají už desítky let a důvěrně jí říkají "naše dáma".
Nečekaný příval vody způsobený silnými dešti uvěznil v pondělí devítičlennou skupinu speleologů ve velké jeskyni Huda lui Papara, která se nachází v rumunském Sedmihradsku v župě Alba. Informovala o tom agentura Agerpres. Skupina v jeskyni hledala úkryt.
Na Slovensku o víkendu zemřel český jeskyňář. Badatele zavalil kámen právě ve chvíli, kdy prozkoumával nově objevenou jeskyni v pohoří Velká Fatra nedaleko Banské Bystrice. Zasypanému muži pomáhali ještě před příjezdem záchranářů jeho kolegové, zraněnému už ale pomoct nedokázali.
V jeskyni Nový lapač dnes zkolaboval speleolog, kolegové mu vůli stísněným podmínkám nemohli pomoct. Na místo dorazili hasiči, kteří slanili za jeskyňáři do třicetimetrové hloubky. Záchranná akce trvala asi 50 minut. Čtyřiašedesátiletého muže se ale nepodařilo oživit. Přesná příčina úmrtí není zatím známa.
Více než šest hodin zachraňovali jihomoravští hasiči jeskyňáře, který včera uvízl zraněný v jeskyni Lipovecká ventarola u obce Holštejn na Blanensku. Muž zůstal do noci ležet přibližně v hloubce 25 metrů pod zemí a kvůli poranění se nedokázal vlastními silami dostat ven.
Nové unikátní prostory objevili při průzkumu speleopotápěči v zatopené části Hranické propasti, nejhlubší propasti Česka. Speleopotápěči věří, že díky novému objevu se jim konečně podaří dokázat, že Hranická propast je vůbec nejhlubší propastí světa. Dosud toto prvenství patří italské Pozzo del Merro, která je hluboká 392 metrů. Nad moravskou vede o pouhých devět metrů.
Ve speciální videozprávě z nemocnice poděkoval zraněný speleolog Johann Westhauser svým zachráncům. Z nejhlubší německé jeskyně ho po dvanácti dnech vytáhli včera před polednem. Westhauser je podle lékařů v lepším stavu, než očekávali.
Záchranáři z několika zemí stále vyprošťují ze šachty nedaleko německého Berchtesgadenu těžce zraněného speleologa. Mají už za sebou zatím nejtěžší fázi výstupu, záchranná akce ale může trvat ještě nejméně týden.
Dvě stovky záchranářů bojují na jihu Německa o záchranu života muže, který uvízl v jeskyni. Zkušený speleolog je zraněný a nachází se asi kilometr pod zemí, v nejhlubší německé jeskyni nedaleko Berchtesgadenu.