Situace v Rusku je jako přes kopírák opsána z dob vládnutí Josefa Stalina. Seznamy zakázaných knih a spisovatelů byly tehdy obsáhlejší. Ale fáze otevřeného návratu ke stalinismu teprve začala.
Knižní prvotina rusistky Aleny Machoninové rekonstruuje osudy Heleny Frischerové, české Židovky a předobrazu postavy Ri z románu Moskva-hranice od Jiřího Weila.
Alexeji Čepičkovi se podařilo stát se oblíbencem sovětského vůdce Josifa Stalina, který ho považoval za budoucnost Československa. Poté, co Stalin zemřel, ale upadl Čepička v Moskvě do nemilosti.
V Rusku se zvedla vlna udavačství, která čím dál víc zasahuje do sféry mezilidských vztahů. Někteří analytici situaci přirovnávají k atmosféře z totalitní éry Sovětského svazu.
Vladimir Putin se rád srovnává s mnohými ruskými a světovými státníky. Nejraději ovšem s Petrem Velikým. Proč se, ale srovnává zrovna s mužem, který obdivoval Evropu a reformoval Rusko po jejím vzoru?
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Zatímco část veřejnosti v těchto dnech pobouřilo otevření bistra, které majitel pojmenoval po Stalinovi, druhá část společnosti namítá, že odkaz krutého vládce prý není černobílý.
Více než osmdesát členů asociace Svobodné slovo, která sdružuje nezávislé ruské spisovatele a novináře, podepsalo prohlášení, ve kterém kritizují ředitele ruské tajné služby FSB Alexandra Bortnikova.