Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v květnu řekl, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur ze zemědělské krizové rezervy. V úterý se o výši kompenzace rozhodne.
Naposledy ve druhé půlce srpna vydalo vedení fondu nové rozhodnutí, proti němuž se dceřinka Schrom Farms odvolala. Případ tak na poputuje na stůl ministerstvu zemědělství.
Jak číst potravinářskou dotační politiku ministerstva zemědělství, které nově vede lidovec Marek Výborný? Jak on sám tento krok zdůvodňuje? A co na něj říkají experti?
Paragraf 4c zákona o střetu zájmů se nyní netýká třeba Státního zemědělského intervenčního fondu nebo Státního fondu životního prostředí, přes něž se vyplácejí miliardy z veřejných rozpočtů.
Vedení fondu žádosti letos na začátku roku ukončilo poté, co Evropská komise potvrdila, že expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš porušoval legislativu ke střetu zájmů.
Fond o vrácení dotace rozhodl už loni v říjnu, Agrofert se ale odvolal k ministerstvu zemědělství, a letos v březnu uspěl. Výhrady ministerstva ale byly procesního charakteru a na verdikt neměly vliv.
Dotaci odebral dceřince Agrofertu Státní zemědělský intervenční fond. Vedení koncernu se ale obrátilo na resort zemědělství a ten došel k závěru, že postup měl procesní vady, a stížnosti vyhověl.
Petr Dlouhý, nový ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu, má teď za cíl hlavně zajistit hladké výplaty dotací z unijních peněz v rámci nové společné zemědělské politiky.
Sedm firem dostává oznámení o nulové dotaci, dalších 21 informaci o zamítnutí. Uvedl to v rozhovoru pro iROZHLAS.cz nový šéf Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Dlouhý.
S plánem přesunout fond do Brna přišel ministr zemědělství Nekula na počátku loňského roku. Analýza ale upozornila na vysoké jednorázové náklady na přesun i na riziko výpovědí pražských zaměstnanců.
Kontroloři zjistili, že ačkoliv podpora měla podle strategie ministerstva směřovat přednostně malým podnikům, ministerstvo pro ně žádný národní dotační program v uvedených letech nepřipravilo.
Podle Agrofertu bylo s dotací vše v pořádku. „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s dotačními pravidly a podle zákona,“ řekl pro iROZHLAS.cz jeho mluvčí Pavel Heřmanský.
Jako ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu čelil Martin Šebestyán kritice kvůli postupu fondu během auditu ke střetu zájmů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a dotací pro Agrofert.
Fond byl kvůli tomu, že nechtěl pětici posudků zveřejnit, kritizován. Bránil se tím, že je není možné dát z ruky kvůli probíhajícímu auditu. Po jeho skončení je serveru iROZHLAS.cz poskytl.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už není premiérem řadu měsíců a český zákon o střetu zájmů se ho netýká. Úředníci rozdělující eurodotace přesto řeší, zda už můžou firmy z Agrofertu čerpat dotace.
Erární peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku odmítl Brusel proplatit. Důvod? Střet zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) vyplývající ze závěrů unijního auditu.
Josef Kučera vysvětluje, jak chce převést fond do Brna, proč některé společnosti z Agrofertu mají dotační stopku, zatímco jiné můžou dál čerpat, a jak soběstačné je české zemědělství.
O konci Šebestyána se mluvilo od nástupu vlády Petra Fialy. Nekula dříve tvrdil, že v něj má důvěru. Podle Seznam Zpráv ale na odchod Šebestyána tlačila zejména vládní ODS.
Redakce iROZHLAS.cz získala závěrečný dokument k zemědělskému auditu ke střetu zájmů, který na ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond dorazil na začátku dubna.
Nedostatky u kontrolovaných organizací se týkaly hlavně zadávání veřejných zakázek, ve kterých příjemci vybrali dodavatele bez výběrového řízení nebo uzavřeli smlouvu na vyšší než vysoutěženou cenu.
Kvůli auditu ke střetu zájmů zemědělský fond v minulosti pozastavil projekty dceřiných společností koncernu Agrofert za zhruba půl miliardy korun. Příspěvek Bruselu měl činit zhruba 200 milionů korun.
Poslanci sice ve středu novelu zákona o střetu zájmů schválili, šlo ale o minimalistický návrh, který vyřeší pouze problém s uzavřeným registrem majetkových přiznání politiků.
Dceřinka Agrofertu, společnost Sady CZ se od června 2020 soudí se zemědělským fondem. Její žádost o dotaci je kvůli auditu ke střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) už téměř tři roky stopnutá.