„Část rodičů se uchyluje k fyzickým trestům a k týrání v rámci nějaké své bezradnosti ve výchově,“ říká psycholožka Zora Dušková pro Radiožurnál v rámci seriálu Volání o pomoc.
V zákoně má být nově černé na bílém, že jsou fyzické tresty dětí nepřijatelné. A i když předloha bití odsuzuje, tak rodičům, kteří by to porušili, nenavrhuje žádný postih.
Třiatřicetiletá matka svého nyní 13letého syna věznila v přepravce pro psy, týrala ho hlady nebo ho v nevytopeném pokoji polévala studenou vodou. Teď byla odsouzena za pokus o vraždu.
„Setkala jsem se s mnoha bývalými oběťmi násilí, když byly dětmi. Říkaly, že věděly, že všichni okolo to vědí, a čekaly, že jim někdo pomůže, ale nikdo jim nepomohl,“ popisuje advokátka Lucie Hrdá.
Matka dvěma dětem ve věku devět a jedenáct let podle prokurátora pravidelně odepírala vodu, jídlo a neumožňovala jim spát v postelích. Děti byly podle policejních záznamů také svazovány a bity.
„A je bolestné slyšet, že dětem je ublíženo dvakrát. Jednou v jejich původní rodině a podruhé těmi, kteří by jim vlastně měli pomoci,“ říká ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová.
Muž děti podle soudu týral od podzimu 2020 do léta 2021, právě tehdy vyšetřovatelé začali případ rozkrývat poté, kdy starší, osmiletý syn rozbil výlohu obchodu s potravinami, aby si zajistil jídlo.
Tři vychovatelky jeslí ze Žatce na Lounsku údajně týraly minimálně tři roky jedenáct dětí. Vinu odmítají. Dvě ženy už jsou v důchodu, třetí je na nemocenské.
Kanadská vláda naznačila, že papežova omluva za roli, kterou římskokatolická církev sehrála při násilné asimilaci a trýznění dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách, není dostatečná.
Bičování, fackování, dětská práce i sexuální zneužívání a nejméně pět set potvrzených mrtvých dětí. Takové jsou závěry první části vyšetřování, jak fungovaly internátní školy pro domorodé Američany.
Po dívce policie bezúspěšně pátrá od roku 2018. Babičku dítěte poslaly soudy na osm let do vězení za týrání a opuštění holčičky, zanedbání její výživy a zpronevěru jejích dávek.
Tento týden si v knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz můžete zahrát o nelehké čtení, které polské reportérce Joanně Gierak-Onoszko vyneslo čtenářskou cenu Nike a nominaci na Cenu Ryszarda Kapuścińského.
Při příležitosti Mezinárodního dne prevence týrání a zneužívání dětí Centrum Locika na pátek vyhlásilo takzvanou Bubnovačku. Má upozornit na to, jak je ochrana dětí před násilím důležitá.
Dítě podle obžaloby svazovala, přelepovala mu ústa a oči lepicí páskou, zavírala do kumbálu a nutila k pohlavnímu styku. Rozsudek není pravomocný, žena se proti němu na místě odvolala.
Podle odborníků se po prázdninách může začít projevovat, že velká část dětí strávila pandemii v nevyhovujících podmínkách. Podle školní inspekce se přes 11 tisíc dětí nezapojovalo do distanční výuky.
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Vinohradská 12
V případě zmizelé Valerie Kvasničkové padlo další obvinění. Policie se domnívá, že sociální pracovnice zanedbala své povinnosti. Kdo všechno v případu selhal? A pomůže do budoucna změna zákona?
Šestiletá Valerie v roce 2017 beze stopy zmizela a dodnes se neví, co se s ní stalo. Sociální pracovnice si ničeho nevšimla, dítě přitom podle policie při jedné z kontrol ani neviděla.
Za výraznějším úbytkem kauz může být koronavirová epidemie. Úřady i soudy v nouzovém stavu omezily svou činnost. Zavřené byly školy. Nemohly fungovat sociální služby. Méně se chodilo i k lékaři.
Otčím podle pravomocného verdiktu týral tříletého chlapce od loňského ledna, kdy se v Lounech nastěhoval k jeho matce. Sprchoval ho studenou vodou a způsobil mu i popáleniny, mimo jiné v obličeji.
Během nouzového stavu v Česku vzrostl počet týraných dětí, píše Mf Dnes. A pěstitelé na jihu Moravy hlásí méně okurek, píše Deník. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Otčím Josef K. podle pravomocného verdiktu týral tříletého chlapce od loňského ledna. Vystavoval ho kontaktu s horkou plochou, čímž hoch utrpěl popáleniny. Mlátil ho i vařečkou na otevřených ranách.
Soňa Kvasničková si odpykává osm let vězení za zanedbání péče o vnoučata, mezi která patří i dva roky pohřešovaná Valerie. Podobně přitom bila v 80. letech i své děti a musela si tak odsedět pět let.
V novele Petry Dvořákové jsou to právě vrány, které přinášejí zdrcující svědectví o neschopnosti komunikace a traumatech dospívání, k nimž může docházet za zavřenými dveřmi a upravenou fasádou.