Plavidlo americké společnosti Boeing se potýkalo s mnohými technickými problémy, posádka tak zůstala ve vesmíru, návrat lodí Starliner by byl příliš riskantní.
NASA přiznala, že neví, kdy se budou moci vrátit na Zemi dva astronauti z lodi Starliner. Původně měli zůstat ve vesmíru osm dní, kvůli vadným tryskám lodi tam ale zůstávají už déle než měsíc a půl.
Dvojice astronautů odletěla na ISS za použití lodi Starliner na začátku června a vrátit se měla 14. června. Nestalo se tak kvůli selhání naváděcích trysek lodi.
Dlouho očekávaný let druhé americké kosmické lodi byl v sobotu odložen poté, co počítač přerušil odpočítávání jen několik minut před zážehem raketových motorů.
Starship se sice dostala dál, než při předchozích dvou pokusech, při opětovném návratu k Zemi ale byla nakonec zničena, uvedli komentátoři firmy v živém přenosu.
Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dostala první soukromá výprava. Kam se ještě lidstvo podívá? Odpovědi hledá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).
Raketa Šen-čou se připojí k základnímu modulu stanice zvanému Tchien-che (Nebeská harmonie). K úplnému dokončení vesmírné stanice bude potřeba podniknout jedenáct misí.
Raketa New Shepard vynesla modul do výšky 106,9 kilometru, tedy nad uznávanou stokilometrovou hranici vesmíru, a přibližně po sedmi minutách od startu vertikálně přistála nedaleko místa startu.
„Je nutné to udělat. Ne teď, zítra, nebo pozítří, ale někdy to nutné bude. Pokud chceme jako biologický druh vydržet, měli bychom se umět pohybovat ve vesmíru,“ vysvětluje Lukáš Kroc.
Let měl být testem pro využití této lodi k dopravě astronautů na Mezinárodní kosmickou stanici ISS, což by umožnilo ukončit závislost na ruských lodích Sojuz.
SpaceX tvrdí, že Starship bude schopná vzít na palubu až 100 lidí a vracet se zpět na Zem. Podle Muska je nynější projekt „nejinspirativnější věc, na níž se kdy podílel“.
Loď bez posádky přistála na ISS poté, co ji astronauti z orbitálního komplexu uchopili s pomocí robotické paže, uvedla japonská vesmírná agentura JAXA.
Od vesmírné stanice, která v úterý oslaví 20. výročí, se loď Cygnus odpojí příští rok v únoru. Stejně jako devět jejích předchůdců zanikne při průletu atmosférou a její zbytky dopadnou do oceánu.
„Příčinou, jak zjistila komise, bylo vadné fungování čidla, které signalizuje rozdělení prvního a druhého stupně.“ Nyní se podnikají kroky k zajištění bezpečnosti dalších letů.
Hledáte nějaký dobrý hotel s výhledem a bez davů turistů? Máme pro vás tip – pobyt přímo ve vesmíru. Jen si to představte: 16 východů a západů Slunce denně a co teprve ten výhled.