V nových ohniscích se nachází téměř 800 kusů skotu, ve všech 54 ohniscích je zhruba 7700 zvířat. Onemocnění, které postihuje také kozy a skot, není přenosné na člověka.
Vysoké teploty jsou rizikové i pro zvířata. Trápí zejména psy s krátkým čumákem a řídkou srstí. Plemena s hustou srstí snáší vedra paradoxně lépe, i ona ale potřebují vyšší přísun tekutin.
„Papoušek je společenský tvor, není žádný solitér, žije v páru nebo v hejnech. A když žije doma sám, tak doporučuji, aby měl ptačího kamaráda,“ říká Heleny Vaidlová.
Olga Aleksieienková neví, jestli se ještě někdy vrátí na Ukrajinu. Ale nechce, aby ji myšlenky na to paralyzovaly a zbrzdily. Pomohly jí návštěvy psychologa a doporučuje to i ostatním.
V Kosoříně u Chocně na Orlickoústecku veterinární správa zahájila likvidaci velkochovu drůbeže. V úterý tam testy potvrdily nákazu ptačí chřipkou v jedné z deseti hal závodu.
Lizzi Larbalestierové nejprve pro založení záchranného zařízení chyběly vhodné prostory, a proto ho provozovala provizorně, ve svém Airbnb, kde se snažila zraněným živočichům pomáhat asi devět měsíců.
„Péče o velká zvířata je časově náročná, je potřeba fyzický potenciál. Jde o práci spíše pro muže. S narůstající feminizací veterinární profese chodí na veterinu spíš ženy,“ popisuje Petra Šinová.
Pokud potřebují karlovarští majitelé ošetřit své domácí zvíře třeba v nočních hodinách, čeká je cesta do Plzně, nebo do Prahy. Ne každé zvíře ale takovou cestu zvládne.
V zemi je po práci zvěrolékařů v současnosti vysoká poptávka. Řada lidí si psy nebo kočky pořídila během pandemie, veterináře také zaměstnávají zdravotní kontroly potravin vyvážených do Evropské unie.