Diskuzi o nastavení redistributivní platby považuje za nutnou a nezbytnou také Agrární komora ČR. Prezident komory Jan Doležal připomněl, že proti nastavení protestovaly tisíce zemědělců.
„Cena obilí je dnes okolo 3500 korun, ale náklady na dopravu z Ukrajiny do evropského přístavu jsou třeba 2500 korun. Proto to ukrajinský zemědělec raději prodá hned za hranicemi,“ vysvětluje Pýcha.
Některé drůbežárny dokonce na čas přerušily výrobu, přesto jim hrozí ztráty. Zemědělský svaz ukazuje i na nevýhodné podmínky českých zemědělců oproti třeba těm v Polsku.
„České obilí je kvalitnější především v tom, že jsme svázáni pravidly pro pěstování jakýchkoliv komodit, včetně pšenice,“ říká předseda zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Firma Forestlaan má víc než 11 600 hektarů pozemků a podle svého jednatele Petra Nešetřila, kterého registr skutečných majitelů ukazuje jako vlastníka, bude hledat možnosti dalších nákupů majetku.
Europoslanci ve čtvrtek drtivou většinou vyzvali Evropskou komisi, aby kvůli střetu zájmů pozastavila dotace firmám napojeným na českého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše.